Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Na co nezapomenout při rekonstrukci bytu? Na kvalitní rozvaděč

Na co nezapomenout při rekonstrukci bytu? Na kvalitní rozvaděč

elektrický rozvaděč

Elektrický rozvaděč je důležitou součástí vaší domácnosti. Proč byste na něj při rekonstrukci bytu či domu určitě neměli zapomenout? K čemu slouží a jak vybrat ten nejvhodnější?

Co je elektrický rozvaděč

Elektrický rozvaděč obsahuje elektrické přístroje, které jsou určeny pro jištění, měření a ovládání elektroinstalace.

V základu lze rozvaděče rozdělit podle funkce. Na trhu tak existují elektroměrové rozvaděče sloužící pro připojení k elektrické síti, dále rozvodnice pro elektrické rozvody v rodinných domech, bytech případně kancelářích a specifické rozvaděče zahrnující kupříkladu ty zásuvkové.

První skupina rozvaděčů elektroměrových je využívána pro připojení objektu do elektrické sítě a je určena k měření odebraného elektrického proudu.

Co se týče provedení, volit můžeme rozvaděč jednoduše plastový, ale také plechový, a to lakovaný nebo nerezový. Dále se tato zařízení dělí na samostatně stojící, případně takové, které se instalují do výklenku ve zdi. Vnitřek rozvaděče musí zůstat přístupný a je nutné s tímto při montáži počítat.

Jak vybrat kvalitní rozvaděč

Hlavním parametrem při výběru je především počet fází. Rozdělení je jednoduše na dvě základní kategorie tvořené rozvaděči jednofázovými nebo třífázovými.

Přičemž platí, že většina běžných domácností jednoznačně bude potřebovat rozvaděč třífázový. Je to z toho důvodu, že třífázová je i většina běžných výkonnějších spotřebičů, jako je například sporák. Jednofázová varianta je vhodná maximálně pro garáž či chatku.

Jednoznačně je také nutné, aby rozvaděč spotřebu uměl měřit ve více tarifech. Především jde o rozlišení na tzv. nízký a vysoký tarif, dříve také známý jako denní a noční proud. To umožňuje využívat zvýhodněné cenové sazby za elektřinu. U varianty dvoutarifového měření bývá rozvaděč osazen i jističem pro jištění sazbového spínání.

Třífázový dvoutarifní elektroměrový rozvaděč má dále několik variant podle počtu elektroměrů. Jednoduše se tak rozlišuje jednoelektroměrový E2R, dvouelektroměrový 2E2R, tříelektroměrový 3E2R a čtyřelektroměrový 4E2R.