Přeskočit na obsah
Domů » SPORT » Výběr kopaček nemusí být složitý, když víte jak na to

Výběr kopaček nemusí být složitý, když víte jak na to

Fotografie: kopačky

Podobně jako jinde platí i u kopaček, že dobré boty jsou pro požitek ze sportu zásadní. Důležité jsou ale i z hlediska bezpečnosti. Podle čeho se řídit při výběru kopaček, vám poradíme v tomto článku.

Kopačky podle povrchu

Základním kritériem pro výběr kopaček je především volba povrchu. Rozdělit je můžeme na čtyři základní skupiny a to na:

  1. lisovky
  2. sálovky
  3. kolíky
  4. turfy

Pojďme se na jednotlivé typy kopaček detailněji podívat a říct si v čem se liší. Široký výběr a zastoupení těchto kopaček najdete také na https://www.r-gol.com/cs/kopacky.

Lisovky

Lisovky jsou boty s nejširším způsobem uplatnění. Stačit vám ovšem jako jediné boty patrně nebudou. Vhodné je mít i obuv na povrch tvrdý, ale také takovou, kterou si můžete vzít na povrch podmáčený.

Lisovky se hodí především na trávu. A to jak na měkčí travnatá hřiště s přírodní trávou, tak i na trávu umělou. Jedná se o kopačky vybavené lisovanými špunty z umělé hmoty, odtud také označení lisovky. Jsou velmi bezpečné a stabilní. Pokud je vaše oblíbená značka Nike, nenechte si ujít jejich nabídku na https://www.r-gol.com/cs/kopacky-nike.

Turfy

Turfy se hodí hlavně na tvrdší suché povrchy a na umělou trávu. Použitelné jsou také na škváře nebo dokonce na zledovatělém povrchu. Vybaveny jsou drobnými kolíčky na členité podrážce. Nehodí se ale do mokré trávy, kde nadměrně kloužou.

Pro nejnovější typy moderních trávníků mohou být vhodnější turfy s většími kolíky a v menším počtu. Jde pak v podstatě o kompromis mezi kopačkami typu turf a lisovkami. Ani značka Adidas nezůstává pozadu a vybrat si z různých typů kopaček můžete na https://www.r-gol.com/cs/kopacky-adidas.

Sálovky

V sálovkách se hraje především futsal, nosí se i při sálovém fotbale. Vhodné jsou též na zimní turnaje. Poslouží i na tartanu nebo umělých hřištích s položeným kobercem.

Vybaveny jsou gumovou podrážkou, která na povrchu v halách neklouže. Tato podrážka je hladká a na povrchu v halách nenechává díky speciální technologii nežádoucí šmouhy (non-marking). Kvalitní sálovky pro futsal nabídnou speciálně vykrojenou podešev, která propůjčuje hráči lepší cit v chodidle.

Kolíky

Takzvané kolíky jsou kopačky s vyměnitelnými kolíky. To umožňuje variabilitu v površích, neboť kovové kolíky můžete nahradit plastovými.

Zvláště dobře se v těchto kopačkách hraje na měkkém a mokrém povrchu. Proto je řada hráčů s oblibou využívá také pro hru v dešti. Nevýhodou této do značné míry univerzální obuvi je skutečnost, že kolíků je málo a obuv hůř rozkládá hmotnost.

Označení povrchu

Označením povrchu dále výrobci specifikují, na který povrch se jejich kopačky hodí. Konkrétně se uvádí:

SG – soft ground (měkký povrch)

FG – firm ground (pevný povrch)

HG – hard ground (tvrdý povrch)

AG – artificial ground (umělá tráva)

TF – turf (umělý povrch)

IN – indoor (sálovky)

Označení FG, HG, AG, FG/AG se používá u lisovek. Kolíkové kopačky mohou nést značení SG, SG/FG. Turfy se jednoduše značí pouze TF, shodné je to u sálovek, kde je uváděna zkratka IN.

Materiál

Podle materiálu se kopačky dále rozlišují na kožené nebo na obuv vyrobenou ze syntetického materiálu. Svršky kopaček mohou oba typy materiálů dokonce kombinovat.

Subjektivní pocit

Důležitým kritériem je i subjektivní pocit z nošení obuvi. Ta musí dokonale sedět, nikde by neměla tlačit. Je také vhodné vědět, jaké číslo boty máte. V ČR se nicméně používá evropské, americké i britské číslování a výrobci nejsou v tomto jednotní. Najít správné číslo proto nemusí být jednoduché.

Sedět musí boty svému nositeli po stránce tuhosti i střihu. Vyhovovat vám musí rovněž zavazování. Zejména majitelé atypických (úzká či široká noha) chodidel by měli kopačky vybírat skutečně pečlivě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *