Přeskočit na obsah
Domů » SPORT » Jak vybrat nejlepší kopačky

Jak vybrat nejlepší kopačky

Fotografie: kopačky

Kopačky jsou typem sportovní obuvi. Jedná se o nutnou součást výbavy nejen pro fotbalisty. Existuje proto řada typů, které vyhovují různým druhům sportů i individuálním potřebám každého sportovce. Jak vybrat ty nejlepší?

Rozdělení kopaček podle typu povrchu

Základní rozdělení kopaček určuje, na který typ povrchu je daná obuv vhodná. Velmi zjednodušeně lze říct, že se jedná o rozlišení na základě charakteru povrchu a jeho tvrdosti.

 • FG – firm ground neboli pevný přírodní povrch
 • HG – hard ground neboli tvrdý přírodní povrch
 • AG – artificial ground neboli umělý povrch
 • SG – soft ground neboli měkký povrch
 • TF – trávník neboli umělý a suchý přírodní povrch
 • IN – indoor neboli interiér a haly

Rozdělení kopaček podle typu obuvi

Dále se rozlišuje typ obuvi, který odpovídá druhu podešve. Vycházet je potřeba z úvahy, že každá je právě určena na odlišný typ povrchu. Kopačky se proto rozdělují na:

 • lisovky
 • kolíky
 • lisokolíky
 • turfy
 • sálovky

Lisové kopačky (lisovky)

Lisovky dostaly svůj název podle lisovaných umělých špuntů, kterými jsou vybaveny. A lze říci, že se u sportovců s tímto typem obuvi můžeme setkat asi nejčastěji, neboť jsou dostatečně univerzální. Najdete je proto i v sérii Adidas Predator.

Většinou je využijete na zpevněný povrch. Doporučit je lze na trávu, přičemž problém nebývá ani povrch mírně mokrý. Lisovky svůj úkol dobře splní i na trávě umělé, v takovém případě ale musíte počítat s jejich o něco rychlejším opotřebováním.

Kolíkové kopačky (kolíky)

Kolíkové kopačky disponují snadno vyměnitelnými kolíky. Jedná se o kolíky tvrzené, a to buď plastové, nebo kovové.

Hodí se hlavně do měkkého terénu, který může být i mokrý. Proto vám dobrou službu udělají venku v jakémkoli počasí. Nevadí jim dokonce ani rozbahněná tráva. Na tvrdý povrch se, pozor, nejen nehodí, ale hrozí přímo, že byste se na něm v těchto botách mohli zranit.

Lisokolíky

Jedná se o nejnovější typ obuvi, která v sobě kombinuje kovové kolíky s lisovanými špunty. Tyto kopačky je doporučeno použít hlavně na měkkou (mokrou a podmáčenou) přírodní trávu.

Dáno je to tím, že kovové kolíky využijete pro lepší záběr a lisované špunty napomohou účinně rozložit váhu na plochu podešve. Zároveň však je udáván coby značný benefit i výraznější komfort oproti kolíkovým kopačkám.

Turfové kopačky (turfy)

Tato bota se vyznačuje charakteristicky nižší stavbou a velkým množstvím malých členitých špuntů. To hráči propůjčuje stabilitu a schopnost dostatečného záběru.

Hlavní doménou kopaček tufových jsou pevné přírodní i umělé povrchy s nízkým profilem. Hodí se proto hlavně na umělý trávník tzv. první generace. Co se týče povrchů přírodních, ty by ideálně měly být tvrdé a suché, chceme-li skutečně dobře využít vlastnosti turfů. Bohatý výběr obuvi tohoto typu nabízejí například kopačky Nike.

Sálové kopačky (sálovky)

Sálovky lze od jiných druhů snadno rozpoznat podle toho, že mají hladkou podrážku. Zaručují proto dobrou přilnavost a stabilitu na parketách či gumovém povrchu v halách a tělocvičnách. Obuv neklouže a současně nezanechává na podlaze nežádoucí stopy.

Podrážka by neměla být příliš silná, aby hráč mohl s balonem dobře pracovat. V některých případech jsou proto tyto modely vybaveny vykrojenou podrážkou zaručující lepší kontakt s míčem. Sálovky najdete i mezi kopačkami Adidas.

Materiál a velikost boty

V nabídce obchodů převažují materiály syntetické. Méně často se setkáte s klasickými koženými kopačkami. Kůže zajistí pohodlí a přirozený kontakt s míčem. Její nevýhodou je ale vyšší hmotnost, což se ještě zhoršuje v mokrém prostředí.

Syntetické materiály umožnily výrobcům vtisknout obuvi přesně takové vlastnosti, které jsou zapotřebí. Boty jsou lehké, voděodolné a u dražších modelů i dostatečně prodyšné a komfortní.

Co se týče velikosti, volit je ji zapotřebí podle chodidla. Je nutné si uvědomit, že obuv musí noze nabízet dostatek prostoru. Proto je potřeba připočítat ještě nejméně 5 mm navíc, neboť počítat musíme i s otékající končetinou.