Přeskočit na obsah
Domů » SPORT » Jak si vybrat tu správnou posilovací lavici?

Jak si vybrat tu správnou posilovací lavici?

fotografie: posilovací lavice

Rádi cvičíte, ale nechcete se už spoléhat jen na otevírací dobu posilovny? Pak je nejjednodušší pořídit si nějaké posilovací náčiní k sobě domů. Začít můžete právě posilovací lavicí. Jak ale vybrat tu správnou?

Jaké typy posilovacích lavic máme

Podívejme se prvně, jaké typy vůbec existují. Liší se především podle toho, jaké cviky je možné na nich provádět, a jaké jsou možnosti pro jejich polohování.

Rovná lavice

V jednoduchosti je krása. I funkčnost. Tento typ lavice najdete v každé posilovně. Je velmi univerzální a cvičíte na ní především tricepsy, prsní svaly a případně i ty břišní. Cvičit na ní můžete zvedání činek a pokud si k ní pořídíte stojan na osu, tak i s osou. Tento typ lavice patří také mezi ty nejlevnější.

Šikmé lavice

Šikmé lavice můžeme rozdělit ještě na lavice s pozitivním a s negativním sklonem.

  • Lavice s pozitivním sklonem – Při cvičení na této lavici je trup výše než nohy. Polohování je většinou nastavitelné. Posilujete především velký prsní sval. Je však třeba dávat si pozor na techniku cvičení. Správný náklon lavice poznáte podle toho, že zatěžujete opravdu ty správné svaly, a ne například ramena
  • Lavice s negativním sklonem – V tomto případě je spodní část těla zvednutá a trup směřuje dolů. Na této lavici se posilují a tvarují především břišní svaly, ale i ruce, ramena a prsní svaly.

Polohovatelná lavice

Tato lavice v sobě kombinuje všechny tři předchozí typy. Můžete si na ní nastavit jakýkoliv sklon nebo rovinu. Lepší modely mají v nabídce i příslušenství, díky němuž můžete posilovat také bicepsy, nohy a zlepšovat ostatní cviky.

Pro svou variabilnost, díky níž v sobě kombinuje hned několik nářadí najednou, vám doma ušetří spoustu místa.

Na velkou nabídku posilovacích lavic se můžete podívat na https://hop-sport.cz/lavice/.

Proč vlastně lavici chci?

Jak vidíte, každá lavice se zaměřuje na jiný okruh svalů a každá je jinak velká. Před samotným výběrem té správné si tedy zodpovězte tyto otázky:

  1. Kolik místa můžete lavici a příslušenství vyhradit?
  2. Jaké svaly se chystáte posilovat a jaké cviky budete provádět?
  3. Jakou nosnost potřebujete, aby lavice měla?
  4. Jaký budget máte pro koupi lavice připraven?

Jak vybrat tu správnou lavici?

Po zodpovězení otázek se tedy zaměřte na následující:

  • Kvalitní provedení – Pokud se chystáte cvičit pravidelně, je důležité, aby byla lavice kvalitní. To poznáte podle toho, z čeho se skládají. Ty kvalitnější bývají tvořeny ze svařeného rámu. Díky tomu nehrozí poškození šroubů.
  • Pohodlnost lavice – Je důležité, aby lavice nebyla příliš tvrdá. Většinou jsou polstrované. Ovšem i tady platí, že všeho moc škodí. Pokud je lavice polstrovaná až příliš, není moc stabilní a tedy i cvičení na ní je obtížné a ne úplně pohodlné.
  • Nosnost – Až budete uvažovat o nosnosti lavice, nezapomeňte ke své váze připočítat i váhu závaží, se kterým budete cvičit. Zaměřte se i na samotnou hmotnost lavice. Čím těžší, tím stabilnější a tím pádem bezpečnější.

Teď už si stačí jen vybrat tu správnou lavici. I když se dají lavice pořídit za poměrně přijatelné peníze, důkladně se nad svým výběrem zamyslete a zvažte všechna pro a proti. Byla by škoda, kdyby se z lavice kvůli špatnému výběru stal předražený věšák na oblečení.