Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Jak ekonomicky, přitom designově zrekonstruovat dům?

Jak ekonomicky, přitom designově zrekonstruovat dům?

Fotografie: rekonstrukce domu

Chystáte se rekonstruovat rodinný dům, protože vám dosavadní interiér nevyhovuje po praktické ani designové stránce? V takovém případě věnujte renovaci stejnou pozornost, jako by to byl váš obchodní plán anebo speciální projekt, na němž začínáte pracovat v podstatě od nuly.

Pokud si najmete architekta, všechno naplánuje za vás. Chcete však ušetřit peníze? Přechází tedy veškerá odpovědnost za projekt na vás, přičemž klíčem k půvabné rekonstrukci je efektivní naplánování celého procesu. Prvně se rozhodněte, jestli se pustíte do celkové rekonstrukce rodinného domu, nebo vás čeká jen přestavba kuchyně, koupelny či jiných důležitých částí obydlí.

Rozpočet

Vzhledem k tomu, že rekonstrukce není levná záležitost, je důležité ujasnit si limit, do něhož se musíte vměstnat. Horní hranice, jakou si stanovíte, vás pak nasměruje, jestli si nechat vyrobit nábytek na míru, nebo koupit sériově vyráběný běžně dostupný ve velkých nábytkářských řetězcích.

Stejně tak přehodnoťte, zda opravdu potřebujete všechno, co jste si napsali na seznam. V současné době je kladen důraz na minimalismus. Promítněte ho tedy i do svého projektu.

Průzkum

V okamžiku, kdy se pustíte do porovnávání a průzkumu, budete překvapeni, jaké obrovské množství možností se vám nabízí. Stylová lampa, kterou jste našli v předraženém obchodě, je dostupná za nižší cenu v jiné prodejně.

Využijte tedy výhodné nákupy přes internet, klidně se poohlédněte v obchodech s použitým nábytkem, jež často ukrývají nádherné kousky, které by se mohly v obývacím pokoji i ložnici vyjímat.

Dveře

Vstupní bránou do každé místnosti jsou dveře, které se nemusí nutně vyměňovat, pokud neustále slouží. Pohrajete si jen se vzhledem. Dveře stačí znovu nalakovat, případně na ně nanést jinou barvu. Pamatujte, že do tmavých místností jsou ideální volbou světlé dveře, protože opticky prostor zvětší.

Malba

I barvy na stěnách si zaslouží pozornost. V rámci rekonstrukce domu se můžete rozhodnout pro nové odstíny, ovšem mnohdy si vystačíte jen s bílou, s tou nikdy nic nezkazíte.

Malé pokoje

V některých místnostech bojujete nejspíše s nedostatkem prostoru. Připadá vám ložnice stísněná? Investujte do zrcadla, neboť se jedná o levnou techniku, jak opticky zvětšit místnost.

Kuchyň

Oříškem je rekonstrukce kuchyně, kde je potřeba myslet na funkčnost kuchyňské linky i dostatek úložného prostoru. Využijte kuchyň na maximum, čímž eliminujete problémy s tím, kam uložit další hrnce a talířky. Myslete na logické uspořádání kuchyňských skříněk, nezapomeňte na zásuvky, kam umístíte příbory.

Koupelna

Docela velkou položkou při rekonstrukci se stane koupelna, zejména pokud plánujete novou dlažbu a obklady. I koupelnový nábytek je specifický, protože by měl odolávat vlhkému prostředí.

Tak neváhejte a pusťte se do rekonstrukce. Není to nic složitého, když si ji dokonale naplánujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *