Golf – sport na všechna roční období

Sice už je to nějaký ten čas, co léto skončilo, ale nemusíte smutnit. Golfová sezóna je tu přece celý rok! Hoďte na sebe vhodné golfové oblečení, vyčarujte si úsměv na tváři a pojďte si naplno užívat barvy podzimu. Jestliže patříte mezi lidi, kteří při sportu rádi relaxují, golf je pro vás jako stvořený. Dlouhé procházky, kde si užijete slábnoucí paprsky slunce, vám dodají energii a vytvoří patřičnou atmosféru, která by měla golf provázet.

To, co potřebujete předtím, než se pustíte do zkoumání golfových hřišť ve vašem okolí, je zkontrolovat své golfové vybavení.

Vsaďte na správné oblečení a obuv

Nejen golfové hole a míčky jsou pro hru důležité. Bez vhodného golfového oblečení v tomto proměnlivém počasí riskujete nejenom své zdraví, ale také přicházíte o pohodlí. Trh nabízí rozličné barvy či styly, takže si vybere opravdu každý. Máte rádi eleganci nebo se spíš považujete za extravagantní typ? Vybírat si můžete z různých provedení golfových bund přesně podle vašich představ a preferencí. Všechny jsou přizpůsobené tomu, aby vás maximálně ochránily před nepřízní počasí, která je během tohoto ročního období běžná. Při nakupování myslete hlavně na to, abyste se ve vaší nové bundě cítili pohodlně a nebránila vám ve výkonech či soustředění na hru.

Další věc, která by vám určitě ve výbavě neměla chybět, jsou golfové boty. Obuv na hřiště by měla být pevná a komfortní. Musí vám zabezpečovat pevný postoj ve hře, protože i to nejmenší zaváhání či uklouznoutí může způsobit, že váš míček poletí na metry daleko od vytoužené jamky. Golfová obuv je na tyto podmínky speciálně upravená. Podrážky jsou proto velmi pevné, stejně jako samotná kůže, ze které jsou boty vyrobeny. Na podrážce také většinou bývají upevněné hroty/spiky z plastu či kovu, a to právě proto, aby se minimalizovalo riziko uklouznutí. Vzhledem k tomu, že se golf hraje za jakéhokoliv počasí, může být terén s nesprávnou obuví vražedný.

Něco víc o hrotech

Zpočátku se používaly na výrobu hlavně spiky kovové. Ty však způsobovaly velké problémy právě greenkeeperům (personálu, který se stará o hřiště). Spiky totiž poškozovaly green tak, že ho nebylo možné vrátit do původního stavu. Problém postupně narůstal a hráči kvůli němu začali trpět také. V tom období byl dokoce hráčům golfu zakázaný i vstup do barů, pokud na sobě měli obuv s kovovými spiky. Ničili tím totiž podlahu.

O pár let později společnost SoftSpikes přišla s vynálezem plastových spiků. Jejich design byl stejný jak u těch kokových, ale nepoškozoval podlahy ani trávníky, navíc byly mnohem pohodlnější a hlavně lehčí. Momentálně na trhu existuje mnoho vzorů, barev a variant, ze kterých si můžete vybrat to pravé pro vás. Plastové spiky se velmi rychle rozšířily a golfová hřiště postupně ty kovové úplně zakázala. Dnes je toto opatření běžné a rozšířené všude. Kovové spiky však úplně nezmizely, hráči tyto boty nosí na profesionálních túrách, protože se neopotřebovávají na žádném povrchu.

Právě opotřebování je nevýhodou plastových spiků. Jsou měkké, a proto se ničí rychleji. Na většině bot však je možné spiky vyměnit. Pokud se vám do toho moc nechce, řešením je nechodit s nimi po asfaltu či betonu. Obuv je také citlivá na změnu ročního období. Z tohoto důvodu je dobré zakoupit si tři páry a podle období je střídat.

Pokud jste pouze rekreační hráč a ne zarytý golfista, můžete si koupit obuv s tvrdou podrážkou, která má různě tvarované výstupky. Nebudete se muset stresovat spiky ani řešit opotřebování bot. Hledejte, srovnávejte a vyberte ty správné boty, které z vás udělají nebezpečného protivníka.

Nezapomeňte, že tak jak šaty dělají člověka, tak i kompletní golfová výbava dělá golfistu.

Věděli jste, že…? Aneb perlička na závěr

V roce 1913 po skutečně deštivém U.S. Open si hráč Walter Hagen stěžoval, že prohrál proto, že celou dobu klouzal po hřišti. Na další U.S. Open si koupil obuv se spiky a turnaj vyhrál.

Facebookové komentáře

Přidat komentář