8 důvodů, proč je důležité přezouvat pneumatiky

Přezouvání pneumatik patří mezi nejvíce diskutovaná témata, přesto je každý řidič a majitel auta povinný přezouvat na letní a zimní gumy. Nevíte, proč tomu tak je? Podívejte se na důvody, které vám vysvětlí rozdíl mezi danými pneumatikami a vysvětlí proč je důležité zavčas a pravidelně své auto přezouvat.

1) Letní a zimní pneumatiky mají rozdílné vlastnosti. Zimní pneumatiky se v létě na silnicích mnohem rychleji opotřebovávají, snižuje se vzorek a navíc stoupá také spotřeba paliva. Letní pneumatiky v zimě nedrží na silnici, auto klouže a nedokáže si poradit s ledovým, zasněženým a namrzlým povrchem.

2) Velký vliv na životnost a také stav pneumatik má i jejich uskladnění. Je důležité pneumatiky skladovat v čistém, ideálně tmavém a hlavně suchém místě. Pneumatiky by rozhodně neměly být skladovány v prostorách s chemickými přípravky. Kvalitní skladování zaručí jejich bezpečné používání a ideální vlastnosti při přezouvání.

3) Přezouvání pneumatik v současné době vyplývá ze zákona. Podle zákona, s ohledem na počasí v období od 1. listopadu do 31. března by měly být používány pouze zimní pneumatiky. Zbytek období pak letní gumy. Pokud vás zastaví policie a máte špatný druh pneumatik, nemáte přezuto nebo máte špatnou hloubku dezénu tak můžete dostat pokutu.

4) Všeobecně se doporučuje, že zimní pneumatiky se mají přezouvat tehdy, když teplota klesne pod 7° C. Toto platí i pro situaci, kdy je tato teplota nižší třeba jen v noci. Pokud používáte letní pneumatiky, tak ztrácí přilnavost a jízdní vlastnosti, které zaručují plynulou a bezpečnou jízdu. Pokud naopak používáte zimní pneumatiky ve vyšších teplotách, tak se prodlužuje jejich brzdná dráha a dochází k rychlému opotřebení.

5) Zimní pneumatiky odolávají nižším teplotám a fungují i ve vyšších horských oblastech a zhoršených klimatických podmínkách. Mimo jiné mají hlubší dezén a více drážek, kudy se odvádí voda a sníh. Tím se snižuje riziko vzniku aquaplaningu.

6) Používáním správných pneumatik a přezouvání gum podle zákona dbáte nejen na svou bezpečnost, ale také na bezpečnost ostatních řidičů. Kvalitní pneumatika by měla vydržet až pět let, nemusíte tedy zoufat, že byste do pneumatik musely investovat každý rok. Při koupi nových pneumatik však vybírejte pečlivě a věřte, že tato jednorázová investice se vám rozhodně vyplatí.

7) Kromě prodloužení životnosti a zvýšení bezpečnosti je důležité připomenout také ekonomičnost provozu. Pokud používáte správný druh pneumatik, tak se to projeví i na úspoře paliva. Ještě více je tato úspora znát, pokud jezdíte opravdu hodně a najezdíte víc než 10 000 km ročně.

8) Přezouvání pneumatik je stejně důležité jako následná péče o ně. Nezapomínejte pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách a správné vyvážení kol, které rychle a efektivně řeší geometrie kol. Geometrie kol zaručí komfortní a bezpečnou jízdu a vaše auto bude na silnici stabilní a dobře ovladatelné.

Facebookové komentáře

Přidat komentář