Přeskočit na obsah
Domů » FINANCE » Pojištění odpovědnosti: Ochrana, která se vyplatí každému

Pojištění odpovědnosti: Ochrana, která se vyplatí každému

Fotografie: pojištění odpovědnosti

Ne nadarmo se říká, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A protože neseme odpovědnost za své činy, jsme povinni uhradit každou škodu, kterou – byť neúmyslně – způsobíme někomu dalšímu. Pokud se vám smůla lepí na paty a každou chvíli vytahujete peněženku kvůli odškodnění, je s podivem, že jste doposud neuzavřeli pojištění odpovědnosti. Tzv. pojistka na blbost vás ochrání téměř za každé situace a její specifická varianta dokonce i při výkonu profese.

Pojištění odpovědnosti za škodu, lidově pojištění proti blbosti, kryje škody, které pojištěnec způsobí na majetku či zdraví třetí osoby. Zpravidla již v základu chrání i ostatní členy společné domácnosti (manžela/ku, partnera/ku, druha/družku a děti včetně osvojených nebo v pěstounské péči) a může zahrnovat také odpovědnost za domácí zvířata (většinou s výjimkou koní a hospodářských zvířat).

V praxi se vám bude pojištění hodit, když vytopíte sousedy, vaše děti rozbijí starobylou vázu na návštěvě u známých a v neposlední řadě i v momentě, kdy někoho srazíte na kole. Výše škody na majetku se může pohybovat v řádu tisíců, desítek tisíc i větších částek. V souvislosti se zdravím (tzn. bolestné, náklady na pobyt v nemocnici či dokonce trvalé následky) jde i o mnohem větší částky.

Fotografie: občanská zodpovědnost

S ohledem na nízkou cenu pojistného není o čem přemýšlet. Zaplatit ročně několik set korun pojišťovně a usínat díky tomu s vědomím, že vás smolný den nedostane do existenčních potíží, se zkrátka vyplatí. Podle průzkumu České asociace pojišťoven z roku 2016 se smůla zcela vyhýbá jen jednomu člověku ze sta. A naproti tomu téměř polovina lidí prožije „den blbec“ minimálně dvakrát až třikrát do roka.

A zatímco v občanském životě neseme za škodu neomezenou odpovědnost (tedy v její plné výši), odpovědnost za škodu způsobenou při výkonu profese je dle zákoníku práce limitována na 4,5násobek průměrného platu. Přesto se může jednat o nezanedbatelnou sumu, a proto se je vhodné chránit prostřednictvím pojištění odpovědnosti při výkonu povolání. Způsobíte-li svému zaměstnavateli škodu z nedbalosti (nikoliv úmyslně, v opilosti nebo pod vlivem návykové látky), pojišťovna ji za vás uhradí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *