Od května 2021 se na pneumatikách dočkáme nových energetických štítků EU

EU se všemi možnými silami snaží snížit emise skleníkových plynů. Součástí této snahy je i dlouho připravovaná novinka týkající se energetických štítků pro pneumatiky. Od 1. května 2021 budou mít štítky novou podobu. Dozvíte se z nich více informací a utrum budou mít podvodní prodejci.

EU štítek pneumatiky poskytuje důležité informace přehledně a na jednom místě. Dozvíte se z něj spotřebu, brzdný výkon na mokré vozovce nebo třeba hlučnost. Od 1. května 2021 přibyde i alpský symbol značící zimní pneumatiky 3PMSF a také symbol pro pneumatiky splňující certifikaci pro jízdu na ledu.

Co najdete na EU štítku pneumatiky od 1. května 2021?

Od května se na něm objeví následující údaje:

  • 5 tříd kvality (původně bylo 6) od nejlepší A po nejhorší E. Třída udává, jak vysoká je úspora paliva v litrech na 100 km. Například pro třídu A jde o 0,65 l na 100 km. Třída však udává i brzdnou dráhu, která je nejkratší opět u třídy A.
  • Vnější hlučnost v dB. Ta je nově značena písmeny A až C, kde A je nejlepší a C nejhorší.
  • Symbol pro pneu do zimy. Alpský symbol sněhové vločky značí, že pneumatiky jsou vhodné na zimní použití.
  • Symbol pro jízdu na ledu. Symbol zledovatělého štítu udává, že pneumatika splňuje evropská kritéria pro jízdu na ledu.
  • Textovou identifikaci. Štítek uvádí název dezénu, rozměr a třídu, do níž spadá, identifikační značku.
  • QR kód. Načtením QR kódu si v oficiální databázi EU ověříte, zda jsou údaje pravdivé. Utrum tak mají nepoctiví prodejci nabízející levné pneu s falešným štítkem.

Stačí se při výběru pneumatik rozhodovat podle tohoto štítku? Může být dobrým vodítkem, ovšem pouze za předpokladu, že uvedené údaje dokážete dobře vyhodnotit. Jestliže ne, nechte si alu kola i pneumatiky vybrat raději od odborníků. Každý prodejce vám rád poradí, co bude nejlepší právě pro vaše potřeby.