Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Dostupnost vlastního bydlení není dobrá. Blokuje ho zdražování

Dostupnost vlastního bydlení není dobrá. Blokuje ho zdražování

Sen o vlastním bydlení se v poslední době rozplývá čím dál větší skupině lidí. Důvodem je zdražování špatně dostupných stavebních materiálů a služeb, jejichž ceny rostou kvůli nedostatku pracovních sil. Tyto okolnosti přidávají na čele vrásky běžným lidem i investorům, kteří mají problémy s rozpočtem u rozestavěných projektů.

Jak zájemci o vlastní bydlení, tak developerské firmy, nyní vynakládají za spoustu položek výrazně větší částky, než na jaké byli doposud zvyklí. Potvrzují to i oficiální zdroje: podle Českého statistického úřadu ceny stavebních materiálů a výrobků v červenci meziročně zdražily o 21,7 procenta. Za stavební práce nyní připlácíme o 13 procent.

Kolik si nyní připlatíte za novostavbu?

Ceny napříč stavebnictvím jsou nyní velmi dynamické a v podstatě jen těžko předvídatelné. Až zarážející rozdíl vyšel najevo z porovnání, které připravil reportér TV Nova. Na růst ceny upozorňoval již loni v červenci, kdy upozorňoval na citelné podražení některých materiálů a konstrukcí. Například na kari sítě, které od května do června podražily z 300 korun na 380. Nyní, o rok později, je k dostání zhruba za pětistovku.

Cenově zemětřesení zasáhlo značnou část sortimentu – například cement i cihly podražily téměř o dvojnásobek, což v konečném důsledku navyšuje rozpočty o stovky tisíc až miliony korun. Pro mnohé rodiny to znamená stopku, jejich finanční situace jim dostavět nedovolí.

Zdražuje se téměř všude, levných stavebnin je jako šafránu

Zdražování stavebních materiálů je prakticky plošné, ale s trochou štěstí je pořád možné narazit na levné stavebniny. Respektive na prodejce, kteří se snaží držet ceny na přijatelnější úrovni. Například stavebniny Praha Hamax, jež lákají nové zákazníky na zajímavé slevové bonusy.

Sen o vlastním bydlení bohužel naráží i na další úskalí. Minulostí jsou totiž i levné hypotéky – v některých bankách sazby překročily hranici 7 % a v blízké budoucnosti by k razantnímu zlevnění dojít nemělo.