Přeskočit na obsah
Domů » FINANCE » Dotace z evropských fondů pomohou obcím s úsporou energií

Dotace z evropských fondů pomohou obcím s úsporou energií

Rostoucí ceny energií nejsou pouze ožehavým politickým tématem, ale také reálným problémem. Mnoha domácnostem i ekonomickým subjektům během letošního roku výrazně zdražila elektřina i plyn. K zajištění efektivnějšího a méně nákladného vytápění či zateplení budovy se proto odhodlávají i ti, kteří prozatím váhali. Logicky proto stoupá i zájem o čerpání dotací.

Dotace pro obce pomáhají snižovat nároky na energie

Jedním z cílů Evropské unie již řadu let je omezení dopadů lidské činnosti na životní prostředí. K jeho dosažení mají kromě zákazů a doporučení sloužit i nejrůznější pobídky ve formě dotací. Ty bývají směřovány jak na fyzické osoby, tak i na firmy a právnické osoby. Dotace na úspory energie nebo dotace na rekonstrukce mohou při splnění podmínek čerpat i obce a města.

Jaké dotace pro obce a města je možné žádat?

  1. Dotační program snížení energetické náročnosti veřejných budov pomáhá financovat zejména izolaci obvodového pláště budov či instalaci systémů větrání s rekuperací.
  2. Program Obnovitelné zdroje energie na veřejných budovách nabízí dotace různá úsporná opatření, zejména na výstavbu solárních elektráren a modernizaci stávajících energetických provozů.
  3. Velice oblíbené jsou dotace na tepelná čerpadla, která mohou snížit náklady za topení až na čtvrtinu. Pro obce může být výhodné zřízení bioplynové stanice.

K získání dotace pro obce pomohou odborníci

Žádost o dotaci musí být správně vypracovaná a obsahovat všechny povinné přílohy. Důležitý je zejména energetický posudek od autorizovaného energetického specialisty. Vyplatí se proto využít služeb, které nabízí dotační agentura. Mezi ty opravdu kvalitní patří společnost 201 consulting, která zajišťuje komplexní poradenství při čerpání dotací ze zdrojů Evropské unie. Veškeré informace i kontakty na zkušené projektové manažery jsou k dispozici na adrese www.201consulting.cz.