Domů » BYDLENÍ » Jak pečovat o dřevěné prkénko

Jak pečovat o dřevěné prkénko

Fotografie: prkénko na krájení

Jistě víte, že kvalitní kuchyňské nože si zaslouží řádnou péči, do které se řadí například správné skladování bez tření o okolní předměty, tj. žádný pohození v šuplíku. Dále pravidelné ostření ocílkou či po delší době broušení. Víte, ale že řádnou péči si zaslouží i prkénko, na kterém s noži krájíte? Nejprve uvedeme, že vhodným prkénkem na krájení máme na mysli dřevěné prkénko. Vyvarujte se skleněným a jiným variantám ze zcela nevhodných materiálů, které ničí ostří nožů.

Fotografie: dřevěné prkénko na krájení

Pravidla péče o dřevěné prkénko

Nikdy nepatří do myčky

Péče o prkénko vychází z vlastností dřeva, jakožto přírodního materiálu. Nikdy nedávejte prkénko umýt do myčky. Pravděpodobně to bude jeho poslední „štace“, zvláště pokud nemáte prkénko z jednoho masivního kusu dřeva, ale slepované. Myčka se řadí mezi nejvíce nepřátelská prostředí k prkénku. Negativně na něj působí použité čistící a leštící prostředky. Velkým nepřítelem prkénka je jeho napuštění vodou v myčce a následně vystavení extrémním teplotám při sušení nádobí. Vzhledem k tomu, že nedochází k přirozenému pomalému sušení, ale extrémně rychlému, tak to vede k rozklížení dřeva, v případě slepovaného prkénka a popraskání v případě jednokusového.

Zbytečně nemáčet

Po nakrájení surovin a dokončení vaření nikdy nenechávejte prkénko zbytečně nasávat vodu a vlhnout, například v napuštěném dřezu. Prkénko umyjte pod tekoucí vodou a osušte ideálně bavlněnou utěrkou.

Neskladovat mokré

Po umytí a osušení hadříkem nechte prkénko důkladně proschnout při pokojové teplotě. Nesnažte se vysychání, jakkoliv urychlit umělým zdrojem tepla či teplého vzduchu (fénem na vlasy atd.). Důležité je nechat prkénko oschnout ze všech stran, tedy i z té na které nejprve stojí či je opřené. Poté co se důkladně přesvědčíte, že prkénko je vyschlé, ho teprve ukliďte do šuplíku. Předejdete tím zbytečné tvorbě plísní a nežádoucích jevů v důsledku zanedbané vlhkosti.

Sháníte nové dřevěné prkénko na krájení?

Přečetli jste si tento článek příliš pozdě a vaše stávajícímu prkénku „zazvonil umíráček“, či žádné kvalitní ještě nemáte? Doporučujeme dřevěná prkénka od XinZuo, která jsou z masivního kusu dřeva. Například dřevěné prkénko z akácie váží cca 2,6 kg a je čistě přírodní bez chemického napuštění.

Fotografie: dřevěné prkénko na krájení

Nakupovat je můžete v internetovém obchodě www.xinzuo.cz, který má certifikát Zlaté ověřeno od Heureka.cz. Výhody nákupu na XinZuo.cz: 3letá záruka, doprava zdarma a 30dní na vrácení.