Jak koupit správný koberec?

Otázkou je, co si vlastně představit pod pojmem správný koberec? Měl by designově ladit do místnosti, do které je určený, odpovídat účelu použití, být příjemný na dotek a dlouho vydržet. To jsou nejčastější kritéria kupujících.

Nejprve je důležité se zamyslet nad tím, kam koberec pořizujete. V oblastech, kde se často chodí, jako jsou schody a chodby, je nejlepší hustý koberec. Naopak do ložnice si můžete dovolit nějaký luxusnější a měkčí. Nejodolnější je každopádně koberec s krátkými hustými vlákny.

Jak vybrat správný materiál?

V praxi se setkáte s různými typy koberců:

  • Vlna – přírodní a udržitelný materiál, obvykle se využívá pro kvalitní, ale také drahé koberce. Je odolná, snižuje teplené ztráty a působí jako zvukový izolant.
  • Polyamid nebo nylon – nylonový koberec je odolný vůči skvrnám a má skvělou životnost. Vyrábí se i v odstínech, které u vlny nelze zhotovit.
  • Polypropylen – umělý materiál odolný i vůči skvrnám. Je však hořlavý a brzy se sešlape.
  • Polyester – na pohled i dotek vypadá jako vlna. Je měkký, odolný vůči skvrnám, snadno se čistí. Nevýhodou je, že se časem sešlape.

Tkané versus všívané a vpichované

Rozdíl je i v technologiích, jakými se upevňují jednotlivá vlákna koberce. Tkané koberce jsou vyráběné ručně či strojově proplétáním nití, bývají nejdražší, protože technologie je náročnější. Naproti tomu nejrozšířenější jsou všívané koberce. Nejlevnější bývají koberce vpichované, technologie jejich výroby je podobná jako u všívaných modelů, avšak kvalita je ještě o něco nižší.

A co barva koberce?

Celoplošný koberec by měl být střídmý a ladit s nábytkem i vybavením místnosti. Kusové koberce mohou být výraznější, pokud chcete, aby právě koberec byl to, co na sebe upoutá pozornost. Dobré je také držet se rady, že do místností, kde se hodně chodí, jsou lepší vzorované koberce – ve vzoru se snadněji ztratí ušpinění.