Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Investice do bydlení, která příliš nezatíží rozpočet

Investice do bydlení, která příliš nezatíží rozpočet

Den co den, vlastně už léta, procházíte ulicí, kde bydlíte a najednou zjistíte, že vedle sebe stojí domy jeden jako druhý. Jak to, že jste si toho nikdy nevšimli? Možná by to chtělo něco, co odliší váš dům od těch okolních, aby nebyl tak fádní. Ovšem nic, co by vyšlo příliš draho. Co třeba venkovní žaluzie?

Nabízí se spousta možností, jak dodat domu osobitý vzhled, a přitom výrazně nezatížit rozpočet, třeba právě venkovní žaluzie. Jedná se vlastně o jeden z typů venkovního stínění, který pozvedne vzhled domu, dodá mu nový look a přitom z finančního hlediska vyjde mnohem lépe než rekonstrukce či jiné náročné úpravy domu. Kromě požadovaného designového efektu mají venkovní žaluzie mnoho dalších kladů.

Hlavní výhodou je samozřejmě stínící efekt. Díky tvarům lamel, jejich přiléhavosti a přesahům představují venkovní žaluzie spolehlivou stínící techniku. Dopad světla lze velmi snadno regulovat od úplné tmy, přes mírné šero, příjemný stín až po plné světlo vytažením žaluzie. Podobný efekt mají samozřejmě také systémy vnitřního stínění, jakými jsou, příkladně horizontální žaluzie, avšak tyto do požadovaného do venkovní vzhledu domu nezasáhnou.

Další nespornou předností je úspora energií na vytápění, což v dnešní době ocení snad každý. Hliníkové lamely totiž nepohlcují teplo, ale naopak jej odráží. To znamená, že teplé sluneční paprsky nepropustí do místnosti, čímž nedochází k přehřátí interiéru. Venkovní žaluzie tak fungují jako přirozená klimatizace. V zimních měsících zase nedochází ke zbytečnému úniku tepla. Tento systém tedy šetří náklady na klimatizaci i na vytápění.

Vynaložené náklady šetří rovněž odolnost proti povětrnostním podmínkám i dlouhá životnost. Předokenní žaluzie vyrobené z kvalitních materiálů nepodléhají povětrnostním vlivům, vlhkosti, ani změnám teplot a jsou stabilní i při nepříznivém větrném počasí. Žaluzie nevyžadují žádnou speciální údržbu ani výměnu po pár letech.

Venkovní žaluzie fungují též jako „protirušivý“ element a ochrana soukromí. Toto jistě ocení obyvatelé živějších ulic či částí města. Uzavřené lamely žaluzií hluk z exteriéru odcloní nebo minimálně ztlumí; také nepropustí světlo, tím zabrání prosvítání siluet, jako je tomu například u klasických látkových záclon.

V neposlední řadě a neméně důležitá je bezpečnostní funkce. Ta spočívá jednak v odrazení zloděje kvůli ztíženému přístupu k oknu nebo dveřím; a potom ve vytvoření dojmu přítomnosti majitele domu použitím inteligentních technologií, a tedy automatickým nastavením naklápění, vytahování i stahování žaluzií.

Fotografie: venkovní žaluzie

A z čeho vybírat?

Na trhu je k dispozici několik typů venkovních zařízení. Patří sem přiznaná venkovní žaluzie, samonosná venkovní žaluzie, podomítková venkovní žaluzie v PurBoxu a samostatný PurBox pro venkovní žaluzie. Každá z těchto variant vyžaduje jiny styl montáže a každá je na montáž také jinak náročná.

Abychom dostáli původní myšlenky, a to „nezatížit rozpočet“, nabízí se volba  přiznané venkovní žaluzie (nejlevnější varianty vhodné pro dodatečnou montáž) anebo samonosné venkovní žaluzie s nejjednodušší a nejrychlejší montáží.

V případě lepší výchozí pozice co se financí i stavebních plánů týká, pak přichází v úvahu podomítková venkovní žaluzie v PurBoxu a samostatný PurBox pro venkovní žaluzie. Tady už je ale třeba myslet takzvaně dopředu – řekněme ve fázi přípravy stavby nebo v jejím průběhu. Tento typ venkovního stínění nelze namontovat dodatečně. Pokud s ním však stavitel počítá dopředu, pak splňuje všechny funkční i designové požadavky jako uvedené venkovní žaluzie. Navíc jsou PurBoxy díky svým izolačním schopnostem vhodné i do pasivních domů, které se mimo jiné vyznačují právě velmi kvalitním zateplením a vyřešenými takzvanými tepelnými mosty.

Už víte, čím ozvláštníte svůj dům?