Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Co se stane, když okna neudržujete a nepromazáváte

Co se stane, když okna neudržujete a nepromazáváte

Fotografie: servis a údržba oken

O okna je potřeba pečovat a dbát o jejich údržbu. A to i přesto, že nejde o nic složitého. Zanedbání péče o okna totiž může značně snížit jejich životnost a přinést další negativní aspekty. Podívejte se, co je při péči o okna důležité a na co si dát pozor.

Špatné těsnění

Jedním z častých neduhů špatně udržovaných oken je zhoršení těsnící schopnosti. A to se může projevit větším pronikáním hluku, ale především zvýšeným únikem tepla. To je při vysokých cenách za energie to poslední, co si u oken přát. Oprava naštěstí není nijak náročná a v rámci pravidelného servisu se jedná o poměrně běžný úkon, protože plastová těsnění u oken se s přibývajícími léty přirozeně opotřebovávají a je potřeba jejich výměna pro zachování maximální funkčnosti.

Zhoršené ovládání

Pokud zanedbáte servis oken a dveří mohou nastat problémy spojené se zhoršeným ovládáním. Začne drhnout křídlo okna, kdy je potřeba seřízení a utáhnutí kování. Nebo je problematické otočení samotné rukojeti pro otevření. Okno se může posunout také vertikálním či horizontálním směrem, což se opět projeví na jeho funkčnosti. Každá taková změna se přitom v zásadě dá poměrně snadno opravit. A čím dříve takový servis okna proběhne, tím méně problémů riskujete. Při dlouhé absenci údržby se totiž může okno v určitých částech až poškodit, kdy by následná oprava byla náročnější a především dražší.

Odborný servis a údržba oken

Základní mazání kování oken či údržba dveří je jednoduchá záležitost a zvládnete ji jistě svépomocí. Jakékoliv další úkony spojené s náročnější úpravou a servisem okem je však lepší přenechat profesionálům. Přesně takhle funguje pozáruční servis. O okna se vám může postarat například společnost Okna Minks, která nabízí kromě údržby také instalaci oken či dveří.  Jde o specialisty s tradicí již od roku 2003. Stačí se podívat přímo na stránky www.oknaminks.cz.