Bezpečnost na silnici je základ

Bezpečnost na silnici by měla být samozřejmostí, bohužel ne všichni se tímto důležitým pravidlem řídí. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Vidíme to dnes a denně. Stále více závažných dopravních nehod je způsobeno nedbalostí či nepozorností řidičů. Častým nešvarem na českých silnicích je neochota přezouvat auto na letní pneumatiky. Řidiči chtějí ušetřit za letní pneumatiky, a ohrožují tak sebe i ostatní účastníky silničního provozu.

Zimní pneumatiky na letní vozovku nepatří

Na zimu už se nehodí, tak je dojezdím v létě. Tak zní klasický výrok šetřivých majitelů automobilů. A stále častěji je to také důvod dopravních nehod na českých silnicích. O tom, zda mají zimní pneumatiky v létě horší vlastnosti než klasické letní, se neustále vedou spory. Zatímco řidiči vyznávají styl opotřebených pneumatik, odborníci se jednoznačně shodují, že je to špatně. S dopravními experty je zajedno i policie. Otázkou k zamyšlení zůstává, proč ještě neexistuje zákon ukládající povinnost výměny pneumatik. Možná by pak ubylo dopravních nehod a zvýšila se bezpečnost na cestách.

Delší brzdná dráha a horší ovladatelnost

V případě, že na jaře nepřezujete a dál budete používat staré zimní pneumatiky s dezénem menším než 1,6 mm, vystavujete se reálnému riziku vysoké pokuty. Bezpečnostní testy dlouhodobě ukazují, že opotřebené zimní pneumatiky mají o poznání delší brzdnou dráhu než jejich letní příbuzné. Tento efekt je umocněn v případě velmi prudkého a náhlého brzdění. Proč zimní pneumatiky na letní silnici nedrží? Kvůli složení speciálně vyvinutému do nízkých teplot.

Pomineme-li brzdnou dráhu, zimní pneumatiky mají v létě i další podstatný nedostatek. Tím je zhoršená ovladatelnost vozidla. Kvůli vyšší teplotě, a tím pádem i větší rozbředlosti pneumatiky, nezískáte absolutní kontrolu nad vozidlem. V případě nebezpečí se vám to může stát osudné.

Finanční úspora se nakonec prodraží

Mysleli jste si, že domácímu rozpočtu ušetříte zasazení rány v podobě nákladů spojených s výměnou zimních pneumatik na letní? Nakonec se vám i tenhle přešlap může prodražit. Vysoké letní teploty zimní pneumatiky ničí, ty se následně přehřívají a zvyšují celkovou spotřebu paliva. A to vaší peněžence rozhodně neprospěje.

Sehnat lze i levné pneumatiky

Půjdete-li na to od lesa, koupě letních pneumatik nemusí být zdrcující. Je doba internetu, a to je zároveň to nejlepší místo, kde jsou výhodné pneumatiky k dostání. Pokud nevíte na jakých stránkách pátrat, zkuste se porozhlédnout u prodejce pneumatik Extralevnepneu.cz. Získáte zde levné pneumatiky s garancí, doživotní zárukou a za nejnižší ceny. Bonusem je doprava zdarma a možnost konzultace o správnosti výběru. Vidíte sami, že výměna může být hračka.