Domů » BYDLENÍ » Žijte ve stylu Zero Waste!

Žijte ve stylu Zero Waste!

Život bez odpadu je stále diskutované téma. Jeho příznivci poukazují na zamořenost naší planety plasty, osvobozující minimalismus a v neposlední řadě i finanční stránku. Ať již máte důvod jakýkoliv a pohráváte si s myšlenkou, že byste se také zapojili, zkuste se zaměřit na pár drobností, které vás pomohou dostat na tu správnou cestu.

Zde nabízíme deset všedních situací, kde můžete být „více“ Zero Waste

1. Vlastní pytlíky namísto plastových – ať si je ušijete ze starých polštářů, či si pořídíte bavlněné s obrázkem, mějte je vždy v kabelce či školním batohu. Na pečivo, zeleninu, nebo vážené oříšky se budou hodit.

2. S malými pytlíky jde ruku v ruce i plátěná taška, nebo tenký vak na záda, který můžete stočit do speciální kapsičky. Můžete nakoupit, i když jste nákup neplánovali, a nemusíte kupovat plastové tašky nebo sáčky.

3. Jídlo i pití s sebou. Znáte to, jste od rána ve spěchu a vždy se dostaví chuť na něco dobrého. Myslete proto na sebe již ráno a zabalte si s sebou nějaký svačinový box a malou láhev vody, která díky brosilikátovému sklu sama nic neváží a neuvolňují se do ní žádné nežádoucí látky.

4. Jakékoliv jednorázové plastové nádobí na oslavy vyměňte za dřevěné, papírové či kompostovatelné.

5. Pište si seznam potřebných potravin a vyrazte na nákup jednou týdně. Tak budete kupovat jen to, co skutečně sníte a spotřebujete, ne jen to zboží, které je zrovna v akci.

6. Mrkněte, které plastové věci ještě můžete nahradit těmi přírodními a kompostovatelnými. Například zubní kartáček z bambusu či houbičku na nádobí.

7. Vyměňte papír za látku – kapesníky, utěrky, ubrousky. Kolik jich jen za den vyhodíme?

8. Zero Waste obchody. Zkuste se mrknout ve svém okolí, tyto prodejny mívají velice zajímavý a kvalitní bio sortiment.

9. Věci z druhé ruky. Na internetu či bazarech seženete mnohdy velmi kvalitní a zachovalé zboží, které právě třeba sháníte. Stejně tak vy můžete nepotřebné věci poslat dál.

10. Berte vše s nadhledem. Nemusíte se hned radikálně změnit v lesní mužíky. I každá maličkost, která přispěje lepšímu životu na planetě, je skvělá!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *