Domů » AUTO MOTO » Výměna autorádia ve Škoda Octavia – podrobný návod

Výměna autorádia ve Škoda Octavia – podrobný návod

Jaké je dnes nejoblíbenější auto u nás? Je to Škoda Octavia. Ta je dnes na trhu v několika generacích, a to od té první, až po tu třetí. Ne vždy může jejich majitelům vyhovovat tovární autorádio, a tak se často uchylují ke změně. Pokud je to i váš případ, podívejme se na to, jak by měla výměna autorádia ve Škoda Octavia proběhnout.

Dodat určitě musíme také to, že komu by náš psaný návod nestačil, ten má možnost vidět mnoho různých videí na Youtube, které se této problematice přímo věnují. Pokud alespoň lehce víte, co a jak, vystačíte si plně i s naším návodem.

Prvním krokem je demontáž stávajícího autorádia

Prvním-krokem-je-demontáž-stávajícího-autorádia

 

Nejčastěji mají majitelé vozu Škoda Octavia ve svém voze klasické tovární 1din autorádio. Tedy model, který je menší, má obdélníkový tvar a je osazený ve středovém panelu. Pod ním se obvykle nachází přihrádka na různé drobnosti, která s ohledem na typ rádia zůstane, nebo ne.

Co je nezbytné, to je snaha o demontáž tohoto autorádia. Jak na to? K dispozici je třeba mít speciální klíče . Jedná se o dva nástroje, které se zasunou na příslušná místa, do drobných otvorů v čele rádia. Jakmile jsou zasunuta, mělo by se ozvat jemné cvaknutí, díky čemuž dojde k otevření zámečků. Rázem není problém původní 1din autorádio opatrně vyndat a vypojit z něho kabely. U nich pozor, aby neuklouzly zpět do montážního otvoru.

Pokračujte přípravou kabeláže

Pokračujte-přípravou-kabeláže

Nutno říci, že různé modely autorádií mohou mít i různé typy kabelů a jejich koncovek. I když existují ISO standardy, stále je třeba počítat s tím, že některé modely jak vozů Škoda Octavia, tak autorádií nebudou vzájemně kompatibilní. To dnes už není problém, jelikož existuje mnoho redukcí, díky kterým lze jednoduše vytvořit přesně takovou koncovku, kterou potřebujete. Správné je nejenom zjistit konektory u vozu, ale i na kupovaném autorádiu. Poté je výběr redukce hračkou.

Jakmile jsou kabely připraveny, už je možné vzít si k ruce nové 1din, popřípadě 2 din autorádio. Prvním krokem je připojení kabelů na ta správná místa. Zde určitě poradí návody, které vždy znázorňují i správná schémata zapojení.

Instalace 1din / 2din autorádia

Instalace-1din-2din-autorádia

Kabely jsou zapojeny. V tuto chvíli může dojít k instalaci rádia do montážního otvoru. Pokud jde o 1din autorádio, potom je postup velmi jednoduchý. Jejich rozměry jsou ve většině případů standardizované, a tak ho jednoduše nasunete do místa, kde bylo to původní. Zkontrolujete, zda někde nevadí připojený kabel a poté už jenom zatlačíte, aby autorádio zapadlo do zámečků. Tím je výměna provedena.

Pokud jde o 2din autorádio, je postup o něco složitější. Nejenom, že je třeba nejprve demontovat i přihrádku pod původním rádiem. Doporučujeme demontovat i ozdobný rámeček ve středovém panelu. A to jednoduchým vycvaknutím. Připomeňme také, že 2din autorádia se mohou lišit svými rozměry a nezřídka bude potřeba redukční rámeček pro dosažení správného rozměru. Následně rádio zasuneme do otvoru, aby zhruba 1 centimetr přečnívalo. Nyní nasadíte zpět ozdobný rámeček středového panelu a 2din autorádio jako v předchozím případě zacvaknete tak, aby zapadly jednotlivé zámky.

Otestujte funkčnost

Otestujte-funkčnost

Těmito kroky je výměna autorádia ve voze Škoda Octavia provedena. Následujícím postupem už je jenom vyzkoušet, zda vše funguje, jak má. Připomeňme také, že se jedná o návod pro základní výměnu. Pokud je cílem třeba i napojení ovládání pod volantem, nebo vyvedení externího USB slotu, může být postup náročnější, jak s ohledem na kabeláž, tak třeba i s ohledem na vyvrtání prostoru, kam bude USB slot umístěn. Výsledný princip by ale vždy měl zůstat stejný. Tedy prvotní snaha o nastudování problematiky, stejně jako pořízení všech nástrojů, redukcí a dalších věcí.

Chcete zjistit více?

Na stránkách 2DIN.cz naleznete jak aktuální nabídku chytrých autorádií , tak i postupy instalace autorádií do jednotlivých značek a modelů vozů .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *