Výběr oken prozradí váš vkus. Jaká zvolit?

V dnešní době se dá sehnat skoro všechno, na co si vzpomenete. Je to dobře, či nikoliv? Těžko říct, protože velký výběr mnohdy znesnadňuje volbu. Vezměte si třeba taková okna – volit musíte nejen materiál, ale i barvu, žaluzie, parapety a tak dále. Okna navíc většina lidí pořizuje pouze jednou v životě, takže je potřeba se nad tím skutečně zamyslet.

Správně vybraná okna jen podtrhnou celkový dojem z domu a posunou ho do vyšší estetické kategorie. Nedbejte ovšem jen na vzhled, důležitá je i funkčnost.

Populární plast se nehodí všude

V současné době jsou nejpopulárnější plastová okna. Jsou poměrně levná a široce doporučovaná. Seženete je v různých barvách, a zatímco do panelových domů se hodí bílé varianty, do rodinného domku můžete vybrat okna s dekorem dřeva. Zcela ho však nenahradí. Zejména ve starších stavbách mají s plastovými okny problém. Rosí se, roste vlhkost v místnosti a tvoří se plísně. Do starších domů tedy uvažujte raději o jiných možnostech.

Nevzdávejte se klasiky

Za dřevěná okna si sice připlatíte, ovšem tento materiál nikdy nevyjde z módy. Dobře izoluje, má dlouhou životnost a hodí se právě do již zmiňovaných starších staveb. Pokud milujete klasiku, uvažujete o oknech na chatu či prostě jen památkáři rozhodli za vás, pak byste měli zvolit špaletová okna. Ta dnešní moderní si zachovávají původní vzhled, ale jsou vyrobena v souladu s veškerými poznatky o izolaci, ovládání a bezpečnosti. O nic nebudete ochuzeni.

Do exkluzivních novostaveb existuje ještě jedno řešení

Když se zaměříme na opačný případ – zrovna dostavěnou novostavbu, která si zakládá na luxusním vzhledu, nesmíme zapomenout ještě na hliníková okna. Ta jsou skutečně vysoce mechanicky odolná. Mají sice obecně horší izolační vlastnosti, ale to se vylepšuje vkládáním izolačních vložek.

Do úvahy nezapomeňte vzít ani dveře. V ideálním případě by měly s okny ladit. Barva by zase měla jít ruku v ruce s fasádou a střechou. Chce to prostě trochu citu, a pokud jej nemáte, neváhejte požádat o pomoc odborníky.

Facebookové komentáře

Přidat komentář