Přeskočit na obsah
Domů » AUTO MOTO » Víte, jaké jsou rozdíly mezi polosyntetickým a syntetickým olejem?

Víte, jaké jsou rozdíly mezi polosyntetickým a syntetickým olejem?

Fotografie: Syntetický motorový olej Carlson Premium Filson Store

Používání správného oleje zajistí nejen hladký chod motorového vozidla, ale i plný potenciál a výkon motoru. Motorový olej plní hned několik důležitých funkcí. Snižuje tření, pomáhá řídit teplotu motoru a chrání těžce pracující součásti. Motorový olej by se měl měnit minimálně jednou ročně v rámci každoročního servisu. Víte ale, jaký je rozdíl mezi polosyntetickým a plně syntetickým olejem a který je pro váš vůz nejlepší?

Výhody syntetických olejů

Syntetické oleje jsou speciálně vyráběny tak, aby poskytovaly konzistentní a vynikající výkon. Jejich hlavní výhodou oproti minerálním olejům je, že chrání motor v mnohem širším rozsahu teplot, a to až do maximální teploty motoru.

Výrobci olejů zajišťují, že syntetické oleje neobsahují žádné nečistoty, které se vyskytují v minerálních variantách. Jsou řidší, což znamená lepší spotřebu paliva a také dlouhou životnost. Existují dva typy syntetických olejů, a tedy polosyntetický olej a plně syntetický olej.

Polosyntetický olej

Polosyntetické oleje jsou směsí syntetického a minerálního oleje. Jsou levnější než plně syntetické oleje, ale nedosahují stejné úrovně výkonu a ochrany motoru.

Plně syntetický olej

Plně syntetické oleje jsou 100% syntetické a nejsou smíchány s minerálním olejem. Poskytují tím pádem nejvyšší úroveň výkonu a jsou nezbytným požadavkem pro spoustu moderních motorů. Použití motorového oleje špatné kvality by totiž mohlo poškodit váš motor, proto vždy používejte ten nejlepší možný produkt.

Nevíte, jakou třídu oleje potřebujete?

Podrobnosti o výrobcem doporučené třídě a značce motorového oleje najdete v příručce k vašemu motorovému vozidlu. Pokud tyto údaje nemůžete najít, kontaktujte společnost FILSON store nebo se zastavte v kamenné prodejně v Praze a odborný personál vám velice rád pomůže. V nabídce má i hydraulické oleje a další možné alternativy.