Virtuální sídlo – šetříme náklady

Virtuální sídlo se stalo v posledních letech oblíbenou alternativou klasických kanceláří, protože přibývá firem, které zkrátka fyzicky kancelář nevyužívají. Zejména se to týká těch společností, kde hraje hlavní roli počítač a zaměstnanci či podnikatelé mohou svou práci vykonávat prakticky odkudkoliv, včetně práce z domova. Jde zejména o firmy zaměstnávající grafiky, programátory, správce sociálních sítí, webdesignéry a podobně. Tito pracovníci se pak mezi sebou domlouvají elektronickou cestou a neztrácí drahocenný čas cestováním do kanceláře. Počet firem v jednom sídle může být vysoký, čtěte zde.

Virtuální sídlo – ochrana vašeho soukromí

Fakt, že každá firma, musí mít ze zákona zapsáno sídlo firmy, už víte. K zápisu budete potřebovat souhlas majitele, který nemovitost vlastní. Přestože si řada podnikatelů myslí, že nejideálnější je zapsání sídla v místě jejich bydliště. To však může způsobit spoustu problémů a nepříjemností. Ostatně koho by bavilo, aby se mu ve vlastním bytě či domě neustále střídali návštěvy, ať už obchodní partneři, zákazníci nebo úředníci, kteří přijdou na kontrolu.

Když se vám navíc nebude v podnikání nějaký čas dařit a vy se dostanete do finančních potíží, může být na vás uvalena exekuce. V takovém případě nebude exekutora zajímat, že jsou zabavené věci rodinným majetkem, protože je to sídlo vaší firmy (místo podnikání). To je důvod, proč je ideální volbou virtuální sídlo, protože tak ochráníte nejen majetek svůj, ale celé vaší rodiny.

 

Virtuální sídlo – největší výhody

Hlavní výhodou virtuálního sídla je značné snížení provozních nákladů, zejména pak za pronájem kancelářských prostor. V lukrativnějších částech města může nájem i se službami vyjít velmi draho, což se každý měsíc projeví v účetnictví v řádu několika tisíc i desítek tisíc, kdežto virtuální sídlo vás vyjde na pár stovek měsíčně. Co je virtuální sídlo čtěte zde.

  • Lukrativní adresa, na níž společnost sídlí, zvyšuje prestiž i image, a často hraje významnou roli v rozhodování klienta, zda zvolí vaší společnost ke spolupráci. Prestižní adresa (hlavně v Praze) zvyšuje vaši konkurenceschopnost a přináší lepší úspěchy.
  • Virtuální sídlo je ideálním řešením v případě, že se vám nepodaří získat souhlas s umístěním sídla v místě, kde jste původně zamýšleli, nebo když chystáte podnikatelský projekt krátkodobějšího charakteru.
  • Jestliže potřebujete uskutečnit důležité obchodní jednání, prezentovat výrobek či službu, nebo vás čeká kontrola z úřadu, využijte možnosti krátkodobého pronájmu zasedací místnosti či kanceláře (klidně jen na pár hodin) a dejte si schůzku ve svém virtuálním sídle.
  • Výhodou virtuálního sídla je jistota a stabilita. Pokud se totiž se svou firmou potřebujete přestěhovat, nemusíte řešit změnu sídla na všech dokumentech, úřadech, vizitkách a podobně. Vaše sídlo se nemění, protože je virtuální.

Co musí virtuální sídlo ze zákona splňovat?

  • podnikatel musí zajistit přebírání veškerých písemností zasílaných na adresu sídla společnosti (§31 odst. 16 Živnostenského zákona)
  • podnikatelský subjekt je povinen zajistit v sídle společnosti pravidelný kontakt s veřejností a státními orgány (např. §31 odst. 2 a 3 Živnostenského zákona)
  • musí být prokázáno vlastnicí či jiné užívací právo k prostorám (nemovitosti), kde je umístěno sídlo firmy (§31 odst. 2 Živnostenského zákona)
  • sídlo firmy musí být viditelně označeno – název společnosti, IČ (identifikační číslo) a číslo provozovny.

Co se stane s došlými zásilkami?

Bez ohledu na to, jestli jde o doručenou poštu, kurýrní zásilky, případně balíčky, bude vše pečlivě zaevidováno a předáno podle předchozí domluvy. Pošta může být naskenována a odeslána do emailu, nebo rovnou přeposlána na adresu, kterou si klient sám určí.