Úprava prsou – nejžádanější úkon plastické chirurgie

Zvažujete úpravu prsou? Pokud zní odpověď ano, seznamte se ještě před konzultací s chirurgem s několika základními informacemi.

Ruku na srdce, nebo spíš na prsa. Která z žen by se nikdy kriticky nezamyslela nad dokonalostí svého dekoltu? Příroda nenaděluje úplně spravedlivě, a pokud je někdo dlouhodobě nespokojen, může se to projevit v jeho psychické, emoční či intimní sféře.

Dlouhodobé trápení je však možné řešit. V dnešní době lze realizovat téměř všechny vysněné změny poprsí. Absolvovat lze zvětšení, zmenšení, zvednutí či úpravu nějaké nesouměrnosti. Zkrátka – získat poprsí, které bude přesně odpovídat ideálu, který má nespokojená žena v hlavě.

K nejrozšířenějším zákrokům v oblasti ženských prsou patří:

 • zvětšování (augmentace)
 • zmenšení
 • úprava tvaru nebo nesouměrnosti

Zvětšení (augmentace)

 • Vložením prsních implantátů
 • Celkově nejprováděnější operací co se týče estetické medicíny je augmentace. Podle Mezinárodní společnosti pro estetickou plastickou chirurgii ji na světě loni absolvovalo kolem 2 000 000 žen. A každoročně se tento počet zvyšuje o desítky až stovky tisíc. Během zákroku operatér zavádí implantát pod svalovou hmotu, případně pod prsní žlázu. Je nutná celková narkóza a výsledek je trvalý. Vybírat můžete z následujících typů implantátů:
  • kulaté – pro plnější vzhled
  • kapkovité – pro přirozený výsledek

  Nabídka je v tomto ohledu skutečně velmi rozsáhlá. Zorientovat se v ní a se správným výběrem typu a velikosti vám v každém případě pomůže lékař.

  • Pomocí vlastní tukové tkáně (tzv. lipomodelace neboli lipofilling)

  Jedná se o pro tělo šetrnější alternativu, během které je objem prsu zvětšený vlastní tukovou tkání. Výhodou je podstatně zkrácený čas na zotavení a skutečnost, že je použitý zcela přírodní “materiál”. Tuk se nicméně krok za krokem vstřebává a výsledek je tak dočasný. Lipomodelace umožňuje zvětšení pouze o jednu až dvě velikosti, ne více.

  Zmenšení

  Možná vás to překvapí, ale i velká prsa mohou být na obtíž. Hrudníku přináší příliš velkou zátěž a následně se mohou objevit bolesti páteře, krční páteře a ramenou. Zároveň dokážou nepříznivě ovlivnit společenský a intimní život. Specialista estetické chirurgie v takovém případě rozhoduje o zmenšení. Zákrok, který si vyžaduje narkózu, vždy probíhá zároveň s modelací prsu.

  Modelace

  Pro ženy, které jsou spokojené s velikostí, ale ne vzhledem svých ňader, existuje možnost modelace prsou neboli jejich lifting. Dokáže vyřešit prsa povislá díky těhotenství, kojení či úbytku váhy. Modelace dokáže poprsí přinést pevnost, případně ale taky napraví nesouměrnost, tvar prsních dvorců či vpáčené bradavky. Výsledek je dlouhodobý až trvalý. Pokud si to žena přeje, je možné zákrok kombinovat s augmentací pomocí prsních implantátů. Zákrok probíhá v celkové anestezii.

  Na vzestupu je také méně invazivní způsob nadzvednutí prsou pomocí tzv. mezonití. Tento zákrok, který je téměř bezrizikový, funguje až po dobu dvou let. Nedá se ale použít u všech typů dámských tělesných konstitucí.

  Plastika prsou je zásahem, jenž zahrnuje určitý risk. Každopádně je takové rozhodnutí nutné dokonale zvážit. Padne-li ale nakonec rozhodnutí zákrok podstoupit, věnujte čas pečlivému výběru místa a operatéra. Chirurg provádějící operaci musí být certifikovaný a měl by mít na trhu dobré jméno. Měl by disponovat také fotogalerií svých prací. Pro mnoho klientek je důležitý i charakter lékaře a to, jak je jim po lidské stránce sympatický.

  Máte-li pocit, že plastika prsou je pro vás důležitá, můžete se na vybraném místě objednat na nezávaznou konzultaci. Při ní můžete s odborníkem do detailu vše prodiskutovat a nechat si doporučit ten nejvhodnější způsob operace.

  Existují 2 skupiny žen – jedna, která preferuje přirozenost, a pak druhá, která se zdokonalení s využitím plastiky ani trochu nebrání. Jakou skupinu byste zvolila vy?