Jak si vybrat tu nejlepší pračku? Sledujte parametry.

Pokud právě vybíráte novou pračku, asi vůbec netušíte jak začít a podle čeho vybírat. Podívejme se, jaké parametry sledovat a podle čeho tu správnou automatickou pračku nakonec vybrat.

Ze všeho nejdříve vybíráme automatickou pračku podle typu plnění. Volně stojící a zpředu plněné pračky jsou nejoblíbenější. Většinou je vybíráme podle možnosti prostor. Tyto pračky jsou také více variabilní. Můžeme volit velikost pračky, nejrůznější funkce, nebo možnost zabudování do kuchyňské linky. Volně stojící shora plněné pračky se hodí zejména do malých, panelákových koupelen. Myslete na to, že víko musíte mít kam otevřít a mít dostatek prostoru nad pračkou. Pračky shora plněné jsou omezeny kapacitou kolem 5 kg.

Velikost pračky a odstřeďování

Důležité je také množství prádla, které v pračce lze prát. Při výběru pračky je důležité vědět, kolik prádla budeme chtít najednou vyprat. To se odvíjí od počtu členů domácnosti. Pokud máte děti, asi se vám bude hodit větší pračka. Rozsah náplní pračky se pohybuje od 3 do 10 kg. Pro dobré odstřeďování by měla mít pračka minimálně 1 000 otáček za minutu. Čím více otáček, tím bude prádlo sušší. Je třeba ale přitom sledovat materiál, který zrovna pereme. Ne všechno prádlo snese vysoké otáčky.

Další důležité parametry

Důležitá je také spotřeba vody a energie. Tyto ukazatele najdete označené na spotřebiči pomocí písmen. Nejnižší spotřebu vody a energie značí písmeno A se znaménky +. Dále je nutné se zaměřit na funkce, které chcete používat. Pokud na myčce používáte stále ekonomický program mytí, s pračkou to asi nebude jiné. Maximálně nastavíte teplotu a možná praní vlny. Pokud ale milujete technologie, můžete si to užít. Využít můžete odložený start, cyklus rychlého praní, program na skvrny, sprchování prádla, nebo třeba program na snadné žehlení. Navíc si můžete užít i nadčasový design moderních praček. Pokud potřebujete poradit s výběrem, podívejte se na náš test praček.