Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Prodej domu přes realitní kancelář: jaké jsou výhody a nevýhody

Prodej domu přes realitní kancelář: jaké jsou výhody a nevýhody

Fotografie: realitní kancelář - prodej domu

Dům neprodáváme mnohokrát za život, a proto se vyplatí si přizvat odborníky a spolehnout se na jejich pomoc. Má spolupráce s realitní kanceláří jen výhody?

Vědí, co dělají

Většina z nás se orientuje v tom, co dělá a ostatní obory jsou nám vzdálené. Trh s realitami má svá specifika, a pokud se v něm neorientujeme, může nás mnoho věcí zaskočit. Spolupráce s profesionály se proto vyplatí, ubudou nám starosti a ušetříme čas. Za nevýhodu může být považována nutná investice v podobě provize, což také bývá nejčastější argument, proč realitní kancelář neoslovit. Výše provize se však nevyrovná nákladům za to, s čím vším vám ve skutečnosti realitka pomůže. Pokud se rozhodnete pro prodej domu na vlastní pěst, čeká vás spousta práce a investovaného času. Inzerce, komunikace s potencionálními zájemci a také běhání po patřičných úřadech, institucích a právnících zaberou mnoho času a žádají si i spoustu energie. Výhod spolupráce s realitní kanceláří je opravdu hodně:

  • Správná cena: umíte si sami odhadnout, za kolik chcete svůj dům prodat? Nejspíš máte nějakou představu, ale je opravdu reálná? Realitní makléři jsou v oblasti cenového poradenství zkušení a pomohou vám tak při stanovení optimální ceny s ohledem na velikost domu, lokalitu a další faktory. Správná cena se odrazí v rychlém prodeji domu, příliš vysoká cena může zájemce odradit. Když jsou domy na prodej příliš dlouho v nabídce, potenciální kupci se mohou obávat, že je třeba něco špatně a stejně obezřetní budou i v případě příliš nízké ceny. Dobře stanovená cena je tak základem úspěšného prodeje.
  • Inzerce a propagace: svůj inzerát pošlete maximálně několika známým a nasdílíte na sociální síti, uvidí ho tak omezené množství lidí. Naopak realitní kancelář nabízí propracovaný marketing i profesionálně sestavený inzerát. Makléři tak umí zajistit, že inzerát o prodeji vašeho domu doputuje k očím mnohem více zájemců, než kdybyste si inzerát na prodej domu podávali sami.
  • Administrativa: pokud nemáte svého právníka, bude příprava smluv a dalších náležitostí pořádným oříškem. Pomoc realitní kanceláře můžete očekávat i v celé administrativě prodeje a právních otázkách, kde na vás budou dávat pozor, abyste se vyvarovali všech rizik a prodej proběhl hladce. Příprava smlouvy a veškerých podkladů je tak samozřejmou službou.

Spoluprací s profesionály a odborníky ve svém oboru se vyhnete zbytečným problémům a nepříjemným situacím, do kterých byste se třeba jen z nevědomosti mohli dostat. Výhody převažují nad nevýhodami, a proto se nebojte svěřit celý prodej domu do rukou makléře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.