Proč se už v létě připravit na zimu

I když je ještě léto v plném proudu a teploty stále dosahují závratných čísel, tak podzim a zima přijdou dřív, než se zdá. Pokud chcete, aby pro vás byl konec roku pohodový, tak se na zimu začněte připravovat už v létě. Víte, na co vše myslet a co před zimou zařídit?

Čím topit

V létě nemusíte topit, a tak nemáte alespoň část roku starosti se sháněním vhodného topiva. V zimě však budete vděční za jakékoliv uskladněné dřevo nebo v ideálním případě dřevěné brikety a pelety. Brikety a pelety oceníte hlavně z toho důvodu, že jsou ihned připraveny k topení, zabírají méně místa a použít je zvládne každý, a to bez namáhavé fyzické práce, která by vás čekala při sekání a uskladnění dřeva.

Kolik topiva potřebujete

Na otázku, kolik topiva potřebujete, není možné odpovědět v obecné rovině. Každý za podzim a zimu protopí jiné množství dřevěných briket. Zkuste si zavzpomínat na minulé roky a podle toho se zásobte topivem. Velkou výhodou léta je také to, že dřevěné brikety a pelety jsou výrazně levnější a můžete je koupit i ve větším množství.

Můžete také odhadnout, kdy zhruba začnete topit a kdy skončíte. Nezapomeňte zohlednit vaše požadavky na teplo, někdo má rád, když je v domě nebo bytě opravdu teplo, jiný se spokojí s teplotou kolem 20° C. Nebojte se pak zeptat na radu odborníků, kteří vám poradí kolik topiva budete zhruba potřebovat. V každém případě pak můžete dřevěné brikety i pelety jednoduše dokoupit i v průběhu zimy.

Jak topivo zpracovat

Jednou z největších výhod dřevěných briket a pelet je jejich zpracování. Tento druh topiva už stačí jen uskladnit, nemusíte jej nijak dál zpracovávat. Oproti dřevu, které musíte sekat, štípat a zdlouhavě připravovat k topení. Pokud se přece jen rozhodnete topit dřevem, tak určitě investujte do kvalitního elektrického štípače, který vám urychlí a usnadní přípravu na zimu. Další výhodou dřevěných briket je i jejich použití v létě, kdy je můžete použít na chatě nebo chalupě k večernímu grilování.

Topení dřevěnými briketami

Topení briketami není nic těžkého a zvládne jej každý. Stačí vzít dvě až tři dřevěné brikety, které můžete použít například i v krbu, jednoduše briketu zapálit a nechat hořet. Briketa pak dokáže sálat teplo dvě až tři hodiny. Vyzkoušet můžete také noční dřevěné brikety, které vydrží sálat celou noc. Tento způsob topení je navíc velmi ekologický, protože dřevěné brikety a pelety jsou přírodním topivem a jejich popel můžete použít například k hnojení květin a zahrady.