Práce v korunách stromů je krásná, ale nebezpečná. Vybavte se proto náležitou technikou!

Věnujete se stromolezectví, péči o stromy či jejich kácení? Pak se neobejdete bez profesionálního arboristického vybavení. Poradíme vám, na jaké se zaměřit a kde jej seženete.

Arboristika je zahradnickým oborem zabývajícím se komplexní péčí o stromy mimo les. Tedy stromy, jež obklopují nás a naše domovy. Ty samozřejmě vyžadují náležitou péči, do které rozhodně není na místě pouštět se svépomocí. Ve své podstatě se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou práci, jež se neobejde bez profesionální výstroje a vybavení.

Nakupujte na worksafety.cz

To je k sehnání ve speciálních kamenných obchodech a na úzce specializovaných e-shopech. Jeden z nejrenomovanějších najdete na stránkách worksafety.cz, na nichž se setkáte s kompletní nabídkou certifikovaného vybavení pro práce ve výškách všeho druhu, ať již se jedná o vybavení pro výstup, pohyb nebo následnou práci ve výšce.

Vybavení arboristy

Seznam vybavení profesionálního arboristy není zrovna krátký a objevují se v něm takové položky, jako jsou lana a prusíky, kladky, pily, spouštěcí technika, bezpečností vazby stromů a mnohé další. Vezměme to ale popořádku.

Arboristická přilba

Základní vybavením každého arboristy je kvalitní ochranná arboristická přilba. Ta by v první řadě měla být certifikovaná. A samozřejmě pohodlná! Co se cen týče, jednoduchou přilbu pořídíte za zhruba tisícovku. Opravdu kvalitní přilba značky Protos integral vybavená štítem, podbradním páskem a sluchátky vás přijde na zhruba 6 tisíc korun.

Kvalitní arboristický postroj

Patřičnému výběru podrobte i arboristický postroj, jehož hlavním úkolem je spolu s bezpečností nebránit vám ve výškách v pohybu. Správný postroj je pevný a ergonomicky tvarovaný v oblasti bederní páteře, což je zárukou jeho pohodlnosti. K tomu samozřejmě disponuje patřičnou nosností a celý den vás udrží ve správné poloze. Výběr postrojů najdete v portfoliu značek Courant, Skylotec, Petzl či jedničky ve světě arboristiky, značce Teufelberger.

Zaměřeno na spouštěcí techniku

Při samotném kácení stromů se dále neobejdete bez spolehlivé spouštěcí techniky, ať již se jedná o stromolezecké stupačky, spouštěcí lana a kladky, bubny, kotvy a kurty, kotevní smyce a speciální pomůcky na kácení stromů. Při práci v korunách stromů ale uplatníte i arboristické brzdy.
Není toho zrovna málo, že? V žádném případě ale profesionální arboristické vybavení nepodceňujte, ani se na něm nesnažte šetřit. Nezávisí na něm jen vaše zdraví, ale i život.