Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Podmínky pro získání dotací na tepelné čerpadlo voda-voda

Podmínky pro získání dotací na tepelné čerpadlo voda-voda

V současné době se spousta společností zabývá tím, jak co nejvíce snížit náklady na bydlení. Pokud upřednostňujete ekologická řešení, jejichž pořizovací cena je sice vyšší, ale ve výsledku vám ušetří neuvěřitelné množství peněz, potom vás zřejmě neminulo ani téma týkající se tepelných čerpadel. V následujících řádcích vám představíme tepelné čerpadlo voda-voda a prozradíme vám podmínky pro získání dotace.

Tepelná čerpadla voda-voda, jak už samotný název napovídá, čerpají energii ze spodní vody. Velkou výhodou je, že zařízení nevyžaduje záložní zdroj energii, což jiné druhy potřebují.

Tepelné čerpadlo

Výhody a nevýhody tepelného čerpadla voda-voda

První předností je, že přístroj dokáže získat energii ze stálých zdrojů, a to konkrétně studny, rybníka, ale i jezera. Tepelné čerpadlo voda-voda můžete umístit do technické místnosti, takže životnost je delší než u varianty vzduch-voda. Čerpadlo totiž není vystavováno vnějším vlivům počasí. Co se účinnosti týče, tak ta je vyšší než u systému vzduch-voda, a tím pádem jsou úspory větší.

Stejně tak, jak má každý přístroj výhody, má i nějaké nevýhody. Tepelné čerpadlo voda-voda je náročnější na instalaci a projektování také není nejlevnější. Ovšem bez dobrého projektu není zajištěno správné fungování.

Foto: dotace na čerpadlo

 

Jak získat dotace na tepelné čerpadlo?

Investice do tepelného čerpadla se pohybuje v řádech statisíců, a proto vás určitě potěší, že můžete získat značnou část zpět, a to formou dotace od státu. Jedná se o kotlíkovou dotaci, u které však musíte splnit tři podmínky.

Jestliže chcete od státu dotace na tepelné čerpadlo, tak musíte topit kotlem na uhlí či dřevo s ručním přikládáním, kotel musí patřit do první či druhé emisní třídy (nebo ji nesmí mít vůbec stanovenou) a kotel musí být hlavním zdrojem tepla, respektive jako druhý zdroj v kombinaci s plynem či elektrokotlem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *