Přeskočit na obsah
Domů » PRO FIRMY » Piliny mohou být rizikem pro bezpečnost provozu

Piliny mohou být rizikem pro bezpečnost provozu

Po staletí využíváme dřevo jako topivo, ale také materiál pro výrobu nábytku, dekorací, stavebních dílů i vybavení. Piliny, které vznikají při jeho zpracování, mají také své využití, mohou však být i nebezpečné.

Piliny jsou riziko

Dřevo je obnovitelný materiál a možností, jak a na co ho zpracovat, je opravdu mnoho. Při řezání, broušení, hoblování, leštění, sekání a dalších úpravách vzniká jemný dřevní prach a piliny. Je však nutné vše uklízet a likvidovat, jinak by výroba za chvíli přestala fungovat. I v domácích podmínkách si můžeme vyzkoušet, kolik prachu vytvoří i jen obroušení kousku dřeva smirkovým papírem nebo přeříznutí prkna.

Ve dřevozpracujících závodech a na pilách je pilin mnohem více a bez toho, aby se likvidovaly, by brzy zasypaly stroje i okolní plochy. V malé dílně použijeme pro úklid koště a lopatku, ve velkých závodech se musí dřevní odpad odsávat a odvádět, k čemuž pomáhá potrubí pro vzduchotechniku. Usazený dřevní prach je totiž považován za explozní, tedy představuje riziko vzniku prostředí, ve kterém může dojít k výbuchu. Nejen ve dřevozpracujícím průmyslu je stavebnicové potrubí velkým pomocníkem při odsávání i přepravě jemného prachu, piliny navíc mají i další využití a nekončí na skládce.

Pro zvířata i na topení

Samotné piliny obsahují různé nečistoty, zbytky kůry a štěpky dřeva a často jsou navlhlé či přímo mokré. V blízkosti pil a dřevařských závodů tak bývají další provozní haly, kde se piliny suší a připravují pro další zpracování. Potrubní systémy přepraví odsátý dřevní odpad k vysušení v průmyslových sušičkách. Tam se vysuší na požadovanou vlhkost podle toho, k čemu se dále použije.

Pro topení v kamnech a krbech se vyrobí dřevní brikety, které se lisují pod vysokým tlakem do požadovaného tvaru válce nebo cihly, mají vysokou výhřevnost a minimální odpad. Vyrobit se mohou i dřevěné pelety, se kterými se topí v kotlích a zajišťují vytápění budov. Nebo je možné piliny vylisovat do malých granulí, které se používají jako podestýlka pod hospodářská a domácí zvířata.

Při zpracování dřeva vzniká velké množství dřevního odpadu, je ale možné ho dále využívat a vyrábět z něj užitečné věci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *