Přeskočit na obsah
Domů » JÍDLO » Káva má i spoustu benefitů. Jaké?

Káva má i spoustu benefitů. Jaké?

Pražená zrna mají za sebou poměrně dlouhou cestu, než se dostanou do vašeho šálku. Po sklizni z kávovníku procházejí procesem pražení a rozdíly v teplotě i délce pražení vedou k výrobě světlých, středních a tmavých zrn. V následujících řádcích se zaměříme na to, jaké benefity má káva jako taková.

Káva obsahuje kofein, což je stimulant, který aktivuje centrální nervový systém, a proto se po ranní kávě cítíte bdělí, ostražití a plní energie. Příliš mnoho kofeinu však může být škodlivé (objevit se mohou vedlejší účinky jako bolesti hlavy, neklid, závratě, zrychlený tep či úzkost).

Obecně se doporučuje přibližně 400 miligramů kofeinu denně, což odpovídá zhruba čtyřem až pěti šálkům kávy.

Káva obsahuje antioxidanty

Věděli jste o tom, že zrnková káva obsahuje antioxidanty? Právě antioxidanty jsou důležité, protože zabraňují nebo zpomalují poškození buněk. V hojném množství jsou v kávě kyselina chlorogenová a polyfenol, přičemž oba zmíněné antioxidanty zmírňují záněty a hrají klíčovou roli v ochraně před chronickými onemocněními včetně obezity.

Káva je spojena s nižší mírou jiných onemocnění

Konzumace kávy chrání i před určitými druhy rakoviny (jako jsou například rakovina prsu, tlustého střeva či prostaty), dále pak před srdečními nemocemi a Parkinsonovou nemocí. Dlouhodobá konzumace kávy a potažmo i kofeinu je spojena s prevencí kognitivního úpadku a snížením rizika mrtvice.

Káva zvyšuje sportovní výkon

Vzhledem k tomu, že káva zlepšuje oběh a zvyšuje svalovou sílu i vytrvalost, napomáhá i sportovnímu výkonu. Pro více informací si přečtěte článek s názvem „Za šálkem pravdy: Je káva zdravá?“, který je taktéž na tuto problematiku zaměřený.

Podívejte se do e-shopu Garage Coffee, kde je v nabídce kromě jiného i dárková káva v mnoha setech. Chcete edici pro motorkáře, zamilované, nebo řemeslníky a sportovce?