Domů » FINANCE » Jak na práci z domova

Jak na práci z domova

Zima je tu a s ní další vlna home officů. Ještě stále jste nepřišli na to, jak se v takové situaci nezbláznit ani s rodinou za zády? Nezoufejte. Ve spolupráci s Jobstack.it vám přinášíme pár tipů, jak to celé zase jednou ustát a nezbláznit se z toho.

Práce z domova je nutným zlem – ne každý je na ni ale nastaven

Pandemie stále otřásá starými pořádky, a přestože už jsou to téměř dva roky, co se v této situaci učíme žít, ne všem se to úplně daří.

Není divu. Zrovna práce z domova, která je pro část lidí vysněným benefitem, je pro část lidí za trest. A to ani nemusíte mít rovnou děti v karanténě. Někomu prostě práce doma nesvědčí, a to se odráží jak na náladě, tak na produktivitě.

Jak to zlomit, a i doma podávat co nejlepší výkony?

3 základní návyky při práci z domova

Základem práce z domova je vytvoření pevných návyků. Na jejich přesné podobě nezáleží. Každému nakonec vyhovuje něco jiného. Základ je však ve všech případech podobný.

O co se jedná?

  • Rituál,
  • pracovní místo,
  • zařazení technik produktivity,

Co přesně si pod tím představit?

Rituály

Někdo umí vylézt z postele, a ještě v pyžamu si s hrnkem kávy sednou k práci a jede a jede, dokud nemá všechno hotovo. To jsou však lidé, kteří nepotřebují návod na to, jak účinně pracovat z domova. Pokud mezi ně ani vy nepatříte, doporučujeme vám začít ráno pořádně. Ideálně tak, jako byste vyráželi do kanceláře.

Vzít si pořádné oblečení a třeba se i krátce projít. Poté si udělat oblíbený nápoj a třeba ještě další maličký rituál, který vás na práci připraví a teprve pak se do toho pustit.

Ideální je, pokud se vám podaří začínat každý den stejně a zvyknete si, že šálek teplého nápoje (či jakýkoliv další zvyk) znamená začátek pracovní doby, přes který nejede vlak.

Pracovní místo

Pokud jako většina lidí nemáte prostor na vlastní pracovnu, pokuste se vytvořit si doma alespoň malý koutek, který vám dá (podobně jako rituál) signál, že je čas na práci. Ideální je mít tento koutek oddělený od místa pro zábavu – pokud je to alespoň trochu možné.

Tímto místem může být klidně jídelní stůl nebo maličký stoleček v rohu obýváku. Rodině i vám však musí být jasné, že pokud na něm zrovna jste, znamená to pro vás nerušený čas na práci.

Pomodoro a další techniky produktivity

Ať už pracujete doma nebo v kanceláři, v moderní době se nevyhnete milionům notifikací a dalších různých druhů rozptýlení. Ať už se jedná o sociální sítě nebo pracovní e-mail, každá notifikace a přepnutí pozornosti člověka odvádí od produktivní práce.

Proto je důležité během pracovní doby rozdělit čas tak, abyste měli ničím nerušené úseky, kdy se skutečně soustředíte na svou činnost.

K tomu je užitečná například technika Pomodoro, během které se určitý časový úsek (např. 45 minut) soustředíte na práci a dalších 15 minut aktivně odpočíváte (pohyb, procházka, pauza na čaj – rozhodně žádné přepínání pozornosti na sociální sítě, média a podobně).

Po několika takových blocích je ideální delší pauza, ve které můžete zkontrolovat e-maily a věnovat se práci, která vyžaduje menší dávku soustředění.

Nejdůležitější je časový blok, během kterého si skutečně zakážete vše, co vaši pozornost zbytečně tříští.