Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Jak dostatečně prosvětlit předsíň a vstupní halu?

Jak dostatečně prosvětlit předsíň a vstupní halu?

Prosvětlování interiéru je jedním z největších designérských oříšků. Dobře prosvětlené interiéry přitom mají pozitivní vliv na naše psychické rozpoložení. Zkrátka se v nich cítíme dobře. A jak jich dosáhnout?

Většina předsíní, chodeb a vstupních hal se potýká s jedním hendikepem. Nebývá v nich dobře vidět. Což v některých případech může být problém. Naštěstí existují způsoby, jak se ho zbavit.

Hlavní zdroje světla

Hlavním zdrojem světla je to denní, tedy od sluníčka. Máte-li doma velká okna, máte v podstatě vyhráno. Což v případě předsíní bývá v opravdu výjimečných případech. A v těch na řadu přicházejí efektivní svítidla a osvětlení. A my se v následujícím článku na tato osvětlení a svítidla do chodby zaměříme.

Přisazená stropní a podhledové bodovky

Nejvhodnější svítidla do chodby jsou ta přisazená, kterým se také říká stropnice. Ta, protože jsou přímo přisazená ke stropu, místnost osvětlují z co největší výšky, a tedy efektivně. Tato svítidla mohou být zapuštěná, hranatá, kruhová, bezrámečková atd. Velké oblibě se však rovněž těší podhledové bodovky.

Závěsná, vestavné bodovky a zapuštěná do stěn

Specifické je také osvětlení schodů. Zde volte spíše svítidla nástěnná, závěsná, vestavné bodovky a zapuštěná svítidla do stěn. Dobře místnosti osvětlují ale také LED pásky a plošné LED panely. Snad jediné osvětlení, které se do předsíní a nad schody nehodí, je klasický lustr.

Kde hledat inspiraci?

Spoustu inspirace, jak taková svítidla vypadají v interiéru, najdete na e-shopu obchod.aulix.cz v sekci chodbová svítidla inspirace. Zde jsou nabízená moderní svítidla usazená přímo do jednotlivých místností. Podrobný návod, jak vybrat osvětlení do předsíně, také představuje toto VIDEO,

Jaká intenzita a barva?

Nejde však jen o typ svítidla, nýbrž také o jeho intenzitu a barvu. Odborníci v tomto ohledu doporučují teplou bílou v rozmezí 2700 a 3000 Kelvinů. V rámci energetických úspor jsou samozřejmě na pořadu dne nenáročné LED žárovky.