I do staršího interiéru se hodí 2din autorádio!

V současných automobilech je standardem montáž tzv. 2din autorádiíOznačení 2din odkazuje na standardizovanou velikost dle normy ISO 77936, přijaté v roce 1984, která činí 180 x 100 mm (standard 1din běžný v 90tých letech má rozměry 180 x 50 mm). Větší rozměry samozřejmě znamenají větší a přehlednější panel (obvykle s dotykovým LCD monitorem), který je ve spojení s řadou nových, moderních funkcí velkým lákadlem. Není proto divu, že o něj mají zájem i ti, kdo jezdí ve starším voze, ale kvůli autorádiu si nechtějí hned pořizovat auto nové. Dobrou zprávou je, že starší vůz skutečně nemusí automaticky znamenat nemožnost moderního autorádia. Jaké jsou tedy možnosti?

Místo, to je oč tu běží

Obecně platí, že možnost či nemožnost montáže 2din rádia závisí na tom, zda-li je k dispozici dostatek prostoru, tj. jestli byla u konkrétního vozu, kam jej chcete namontovat možnost použití 2din rádia konstrukčně uvažována a otvor pro autorádio je dostatečně velký. V případě, že ano, montáži autorádia s velkým, krásným displejem by nemělo nic bránit. I mnohá auta, která měla originální 1din rádio měla přihrádku na 2din modely dostatečně velkou (např. pro Octavii první řady z roku 1999 to ale neplatí). Abyste si ověřili, že je to i váš případ, sundejte krycí plasty a změřte si skutečné rozměry přihrádky.

Ještě, než se ale začnete radovat a plánovat montáž nového rádianezapomeňte zkontrolovat také jeden důležitý detail – jak již bylo uvedeno, standardizované jsou dva vnější rozměry, nikoliv však hloubka. To se v některých případech může stát zdrojem problémů, neboť lze narazit i na vozy, kam se vámi vybrané rádio nevejde právě kvůli tomu, že přihrádka není dostatečně hluboká. Vždy proto měřte všechny tři rozměry přihrádky a porovnejte je s rozměry udávanými výrobci konkrétního typu autorádia, které si plánujete pořídit!

Vlastní montáž

V případě, že je vámi vybrané 2din autorádio s přihrádkou vašeho vozu kompatibilní, budete moci přistoupit k jeho pořízení a realizaci montáže. Pro tu budete potřebovat také redukční rámeček, který zajistí, že nové autorádio bude sedět tak jak má. V případě, že budete chtít přes 2din rádio využívat i některé funkce ovládání vozu (to se ale týká spíše novějších vozů a výměny továrního 2din rádia za jiné), nemine vás ani dokupování příslušného infodaptéru či anténního napájení.

Na závěr potom přidejme ještě jednu dobrou zprávu pro majitele vozů, které mají místo skutečně jen na autorádio standardu 1din. V takovém případě je možné vybrat si z nabídky 1din rádií z výsuvným LCD panelem. Dosáhnete tak podobného efektu a budete moci pro ovládání rádia také využívat velký, přehledný a v neposlední řadě i krásně vypadající, displej.

Facebookové komentáře

Komentáře

Přidat komentář