Garážová vrata a jejich funkce

V dnešní době má snad každý domek garáž, kterou je potřeba kvůli uskladněným věcem pořádně zabezpečit. Zvláště tehdy, pokud máte ještě zastaralý typ v podobě plechových či křídlových dřevěných vrat.

Jak vybírat?

Dnešní trh překypuje množstvím garážových vrat, je složité si vybrat ty správné. Nejdříve byste si měli ujasnit, co od takových vrat očekáváte, zda chcete klasická křídlová garážová vrata nebo zvolíte modernější varianty. Mezi nejoblíbenější patří sekční garážová vrata.

Jak se dělí sekční vrata?

Sekční vrata jsou skvělým řešením při nedostatku místa. Dříve byly v kurzu vrata výklopná či křídlová, jejich nevýhodou bylo, že se otevíraly do prostoru. Postupem času se začala montovat sekční vrata. Ta můžeme rozdělit na výsuvná a posuvná. Sekční garážová vrata se vysouvají nahoru tak, že kopírují strop, nebo se posouvají kolem boční zdi. Posuvná vrata mají tu funkci, že se dají otevřít jen do požadované šířky tak, aby byl umožněn průchod osob – ideální volba pro domy, které nemají hlavní vchod.

Je instalace těchto vrat složitá?

Jistě víte, že stará vrata jsou usazena v tzv. líci fasády, avšak dnešní moderní sekční vrata se osazují na vnitřní (interiérovou) stěnu zdi garáže. Je třeba počítat s menšími stavebními úpravami, pozor by si měli dát majitelé starých domů, aby jim bourání původních zárubní nepřineslo nečekané komplikace (opadání omítky, či poškození vedlejšího zdiva).

Jak se dají otevírat?

Dnešní doba je ve znamení pohodlnosti a komfortu. Z toho vychází i nová moderní vrata, jejichž otevírání nemusí být mechanické, ale elektronické. Je k dispozici automatické otevírání s kvalitním pohonem. Toto zařízení je montováno vzhledem k hmotnosti vrat a můžete si vybrat různé rychlosti otevírání.

Design vrat je taky důležitý

I ve stylu a designu se dnešní garážová vrata velmi změnila. Můžete si vybrat z mnoha odstínů a barev, to už záleží na vás. A pokud si nevyberete a chcete přeci něco originálního, můžete si nechat svá vrata potisknout námětem, který si sami vytvoříte.