Druhy manipulační techniky a její využití

Žádný průmyslový podnik či sklad se neobejde bez kvalitní techniky. Pro manipulaci s těžkými břemeny, jako jsou například materiál, palety, nebo jiné jednotky různých tvarů a hmotností, skladoví pracovníci využívají speciální zařízení. Tato zařízení se nazývají manipulátory a mají uplatnění v nejrůznějších dílnách, automobilovém, stavebním a dalším průmyslu. V následujícím článku se dočtete, jaké druhy manipulační techniky jsou na českém trhu k dostání.

Pojízdná technika

Manipulační technika může mít různá provedení. Některá je poháněná motorem, jiná lidskou silou. Určité druhy manipulační techniky jsou pojízdné a disponují kabinou, kde sedí obsluha. Jedná se například o vysokozdvižné vozíky nebo retraky. Rozdíl mezi těmito dvěma stroji je především v posazení řidiče. U retraku sedí obsluha v kabině bokem ve směru jízdy, takže je možné s ním pracovat i v úzkých uličkách a řidič má lepší výhled. Zařízení poháněná lidskou silou jsou ve většině případech různé formy nízkozdvižných vozíků.

Stacionární technika

Existuje však také nepojízdná manipulační technika. Sem patří třeba válečkové dopravníky. Ty slouží k transportu a třídění kusových předmětů. Skládají se z pevného rámu a válečků, jejichž nosnost závisí na hmotnosti transportovaného předmětu. Velice specifickými manipulačními zařízeními jsou také elektrické kladkostroje. Ty jsou konstruovány tak, aby unesly nadměrně těžká břemena. Využívají se zejména u jeřábů a mohou být stacionární nebo s elektrickým pojezdem.

Výroba manipulační techniky je činnost, kterou může provádět pouze specializovaná firma. Abyste měli jistotu, že se vám dostane kvalitních zařízení, zjistěte si nejprve veškeré informace o výrobci. Každý přístroj by měl splňovat určité normy a bezpečnostní předpisy. Spolehlivým dodavatelem je například společnost Bazala zdvihací zařízení s.r.o., která nabízí výrobu i prodej manipulační techniky.