Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Dřevěné pelety: Proč s nimi nejenom letos v zimě topit?

Dřevěné pelety: Proč s nimi nejenom letos v zimě topit?

Kamna na dřevěné pelety jsou bezpečný, a hlavně cenově nízký způsob vytápění, což je při dnešní ceně energií opravdu výhodné. Tato kamna jsou vysoce účinná, ale to není jediná jejich výhoda. Jsou také ekologická. Proč si je tedy pořídit a vytápět peletami?

Vytápění dřevěnými peletami

Dřevěné pelety jsou moderní a ekologické vytápění, které jsou stejně efektivní jako ostatní zdroje tepla. Výhodou je, že jsou opravdu malé, takže nejenom že jsou ekonomické, ale také pohodlné, co se praktičnosti týče. Vyrábí se slisováním pilin, kdy se o jejich soudržnost zasluhuje nejenom tlak, ale také lignin a pryskyřice ve dřevě. Občas se do pelet přidávají také organické látky, jako je například melasa, škrob a další.

Energetická účinnost

Pelety samy o sobě neobsahují žádnou vlhkost ve srovnání s ostatními formy vytápění na bázi dřeva. Takže 100 % pelet proměníte na tepelnou energii, z níž není tvořen prakticky žádný odpad.

Obnovitelný zdroj

Fosilní paliva, jako je ropa a plyn, mají omezené zásoby. Na rozdíl od toho dřevěné pelety jsou obnovitelné, takže se nemusíte bát, že nebudete mít čím topit. Dřevo je neomezený zdroj, jelikož stromy stále zakořeňují a rostou. Pelety pocházejí z vedlejších produktů dřevařského a papírenského průmyslu, jako jsou dřevní štěpka a piliny, nebo z vedlejších produktů z prořezávek lesů, které se pak stlačí do tvaru pelet.

Udržitelnost

S obnovitelností jde samozřejmě ruku v ruce udržitelnost. Fosilní paliva podléhají cenovým výkyvům, jichž se v dnešní době opravdu bojíme, a raději si ani nepředstavujeme, kolik bude vytápění plynem či elektřinou letos v zimě stát. Oproti tomu jsou dodávky dřeva stabilní. Velká část dřevní hmoty, která se používá při výrobě dřevěných pelet, se skládá z recyklovaných materiálů.

Nižší emise

Emise, které dřevěné pelety vytváří, jsou opravdu nízké, stejně jako emise oxidu uhličitého. Letos tak ušetříme miliony tun emisí právě oxidu uhličitého.

Ekonomicky přijatelný zdroj tepla

Kamna na topení peletami jsou ekonomicky přijatelnější než instalace jiných typů topidel. S ohledem na celkovou částku vynaloženou na vytápění peletami jsou celkové náklady na palivo mnohem nižší než u jiných systémů vytápění, včetně dřeva, oleje, elektřiny a zemního plynu.

Pohodlnost

Pelety jsou běžně dostupné, snadno se skladují a pohodlně se vkládají do kamen. Pelety jsou dodávány v pytlech. Většina kamen na dřevěné pelety mají připojený, snadno plnitelný zásobník, kterým lze regulovat průtok pelet. Dřevěné pelety snadno vytopí celý dům, kamna můžete naplnit na více dní dopředu, což je například při vytápění dřevem nemožné. Mnohá kamna můžete dokonce ovládat dálkovým ovládáním.

Jak budete letos v zimě topit vy?