Den plný čaje – víte, kdy a jaký nápoj si dopřát?

Čaj patří k oblíbeným nápojům po celém světě. V našich krajích po něm saháme hlavně v podzimních a zimních dnech, kdy je teplota nebezpečně blízko nuly a my potřebujeme zahřát. Víte, jak a kdy si jimi zpestřit pitný režim, abyste jeho účinků využili na maximum? Které vám dodají energii a které naopak zaručí klidný spánek?

Ráno – když potřebujete nastartovat

Hned ráno potřebujete nabrat energii na celý den. Chybět by proto neměla vydatná snídaně doplněná o kvalitní sypaný čaj s vyšším obsahem povzbuzujících látek. V tuto dobu proto sáhněte po černém čaji, který vás skvěle vzpruží. Nepodceňte ovšem jeho správnou přípravu, především tedy dobu louhování, která by neměla trvat déle než tři minuty. Právě ta vám zaručí kýžený eekt. Kromě kofeinu obsahuje tento nápoj také aromatické látky, které zlepší náladu – co víc si na začátku nového dne přát.

Odpoledne – když nechcete polevit

Odpoledne je poměrně dlouhé denní období, proto se na jeho překlenutí nějaký ten životabudič hodí. Většina lidí dobíjí energii klasickým espressem z kávovaru, nejste-li však na kofeinovém moku závislí, zkuste ho nahradit zeleným nebo bílým čajem.Ty se rovněž pyšní povzbuzujícími účinky, a i když jejich efekt nastupuje pozvolněji, zase vydrží déle. Navíc tolik nezatěžují srdce ani oběhový systém. S pozdějším odpolednem si pak připravte ovocné čaje, které vám pomohou doplnit pitný režim a neobsahují kofein. Většinou se totiž nejedná o čaje v pravém slova smyslu, ale o směsi sušeného ovoce a bylin.

Večer – když hledáte uklidnění

S přicházejícím večerem už „najíždíme“ na klidnější režim, proto je vhodné zařadit čaje, které vás zbaví stresu, navodí patřičnou pohodu a připraví vás na ničím nerušený spánek. K tomuto účelu perfektně poslouží bylinky, jako je heřmánek, šípek nebo meduňka. Popíjejte je asi půl hodinky před tím, než se odeberete do postele. Záležet si dejte nejen na jejich přípravě ale i servírování – konvička na čaj se šálkem navodí tu správnou pohodovou atmosféru. Tak udělejte si to zakončení dne co nejhezčí!