Jezděte do práce autem společně

V posledních letech se hodně dbá na ekologii. Na ty, kteří jezdí denně do práce sami vlastním autem, se spousta lidí dívá skrz prsty. Hromadná doprava by přece byla daleko ekologičtější… Jenže hromadná doprava nejezdí tehdy, když si přejete, zastavuje na každém rohu, takže domů jedete dvakrát tak dlouhou dobu, a ještě v ní občas narazíte na pěkně nepříjemné spolucestující.

Důvodů, proč lidé jezdí do práce autem, je prostě spousta. Někteří ani nemají moc jinou možnost. Obyvatelé menších vesnic si nemohou vybírat, pokud jim autobus nejede tak, aby stihli začátek směny. I přes tyto překážky však lze ušetřit a chovat se ekologicky. Stačí si sehnat spolujezdce!

Jízda vlastním autem není úplně ideální

Jízda do práce vlastním vozem má pár nevýhod. Zejména tyto:

Je dražší. Ačkoliv ceny jízdného stoupají, dopravné je pořád nižší, než když jezdíte denně vlastním autem.

Opotřebení vlastního vozu. Pro auto samozřejmě není dobré, pokud stojí měsíc bez hnutí v garáži, ovšem každodenní používání na něm prostě nechá následky.

Nebezpečí při špatném počasí. Když je ledovka, autobusem jezdí více lidí než kdy jindy. Mnozí řidiči a řidičky se bojí jet sami.

Výhod je pochopitelně taky dost. Nejste vázáni na jízdní řád, nikdy nemusíte mrznout na zastávce, bez problémů se stavíte ještě do supermarketu na nákup či vyzvednout dítě ze školy. Takže co si z toho vzít?

Rozumným kompromisem je spolujízda

Problémy osamělé jízdy do práce vyřeší společné cestování. Jistě nejezdíte do města, kde pracujete, úplně sami. Nenašel by se u vás na vesnici někdo, kdo také potřebuje dojíždět za prací? A nepracuje náhodou někdo z vedlejší vesnice ve stejné firmě jako vy? Když se dohodnete, můžete jezdit spolu. Ušetříte a uvidíte, že spolujízda je vlastně zábava. Každý den si budete mít s kým popovídat, a pokud by se cestou objevil nějaký problém, nebudete na něj sami.

Třeba si najdete i více než jednoho parťáka. Obsadíte celé auto a cesta pak bude levnější, než kdybyste jezdili autobusem či vlakem. Samozřejmě s vyšším počtem pasažérů roste také riziko, že budete občas muset na někoho čekat. Na všem se však dá dohodnout. Vždyť spolu nemusíte jezdit denně. Někdo dělá na směny, další na sudé/liché týdny. Všechno je o domluvě.

Kde parťáka na spolujízdu najít?

Nejlepší a nejjednodušší pochopitelně je jezdit s někým známým. Prvně tedy popřemýšlejte, jestli někdo od vás z rodiny nebo z kamarádů necestuje do práce v podobný čas jako vy. Jezdíte-li autem, nabídněte mu spolujízdu. Naopak je situace trochu komplikovanější, možná vám bude připadat hloupé jít se ho zeptat, zda nemůžete jezdit s ním. Než se tedy k tomuto odhodláte, zkuste se poohlédnout jinde. Nejlépe přímo na www.autemdoprace.cz!

Zjistěte, kdo jezdí na stejné trase jako vy

Autemdoprace.cz je web, který spojuje řidiče s pasažéry. Na webu se můžete registrovat buď jako řidič s autem, nebo pasažér, jenž má zájem o spolujízdu. Jako řidič ušetříte za dopravu, navíc si na webu vyberete spolucestující dle svých preferencí. Rozhodně nemusíte brát každého. Hned se také dozvíte, kolik vám budou za každou cestu platit. V opačném případě, jako spolucestující, se do práce dostanete rychleji než MHD, a to s řidičem, kterého si sami vyberete. Okamžitě uvidíte i cenu, takže se snadno rozhodnete, zda je pro vás lepší autobus nebo pohodlnější jízda autem.

Nenašli jste na Autemdoprace.cz parťáka pro spolujízdu? Jsou tady ještě další možnosti. Rozhoďte sítě, zveřejněte status na Facebooku, připojte se do různých facebookových skupin. Nebo pomozte k tomu, aby se na portál Autemdoprace.cz přihlásilo více lidí. Komunita kolem něj teprve roste, takže je velmi pravděpodobné, že lidé budou časem přibývat a vy na někoho narazíte.