Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » 3 praktické rady, jak vybírat tepelná čerpadla pro rodinné domy

3 praktické rady, jak vybírat tepelná čerpadla pro rodinné domy

Pokud plánujete stavbu rodinného domu, pravděpodobně vám projektant doporučí tepelné čerpadlo, které představuje značnou úsporu peněz. Pořizovací náklady na tepelné čerpadlo jsou sice vyšší, ovšem na druhou stranu se investice vrátí do pěti let. Obsluha takového zařízení je naprosto jednoduchá, navíc v současné době jsou modely automatizované, takže se nemusíte vůbec o nic starat. V následujících řádcích vám prozradíme, jak při výběru konkrétního řešení postupovat.

Cena je většinou rozhodující faktor, nicméně tepelná čerpadla pro rodinné domy není možné vybírat tak, že sáhnete po tom nejlevnějším čerpadle, které je na trhu k dostání. Spočítejte si to. Úspora za vytápění dosahuje až 80 % nákladů, takže se měsíční náklady na topení sníží z původních 3 000 korun na 800 korun.

Správný druh tepelného čerpadla je důležitý

Sortiment je opravdu rozmanitý. Dávejte si pozor, protože je rozdíl, jestli pořizujete tepelná čerpadla pro průmysl, nebo jen pro běžnou domácnost. Dále se ještě čerpadla rozdělují podle toho, z jakého zdroje získávají teplo. Jestliže si v tomto segmentu nevíte rady, nechejte si poradit odborníkem, jenž vám doporučí vhodný typ. Zohlední totiž i velikost rodinného domu a podmínky okolních zdrojů.

Dívejte se na funkce čerpadla

Pokud si myslíte, že tepelná čerpadla slouží jen k topení a chlazení, potom jste na omylu, protože disponují ještě dalšími funkcemi. Dokoupit si můžete také zařízení pro řízené větrání, tedy rekuperaci. Čím propracovanější systém zvolíte, tím ekonomičtější a současně i ekologičtější bude vaše bydlení.

Vyberte vhodný zdroj tepla

Čerpadla se rozdělují také podle toho, odkud čerpají teplo. Setkáte se tedy s následujícími variantami:

Druh tepelného čerpadla Zdroj tepla
voda – voda spodní a povrchová voda
země – voda vrt v hloubce pod povrchem
země – voda (zemní kolektor) plocha venkovního pozemku
vzduch – voda (venkovní) venkovní vzduch
vzduch – voda (odpadní) vypouštěný vnitřní vzduch v rekuperační jednotce
vzduch – vzduch venkovní vzduch klimatizace

Obraťte se na odborníka MasterTherm, jehož tepelná čerpadla vás nadchnou po všech stránkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *