Jak zařizovat malé kuchyně?

Je to zejména problém panelových domů. V kuchyni prostě není tolik místa, aby se tam vešly všechny spotřebiče, velká linka, a ještě jídelní stůl. Někdy jde ve prospěch kuchyně ukrojit kus ostatních místností, jindy taková možnost není. Důležité je ale podotknout, že vždycky se dá najít řešení.

Velké prostory se zařizují lépe, u malé kuchyně musí člověk více přemýšlet a využívat všech možných chytrých triků. Nakonec ale může vykouzlit překrásné, a hlavně praktické prostředí. Jak na to?

A potřebujete vůbec všechno to vybavení?

Kdo rád vaří, ten bude potřebovat troubu, čtyři plotýnky, mikrovlnku, myčku, prostor na kuchyňského robota a spoustu dalších pomůcek. Jsou ale lidé, kteří vaření příliš neholdují, teplý oběd si dají v práci a k večeři si nachystají něco studeného. Je-li to i váš případ, přemýšlejte, čeho se můžete vzdát. Budou vám stačit dvě plotýnky? Nejspíš v takové situaci nemusíte mít ani tolik úložného prostoru, na jednu pánev a dva hrnce ho prostě nepotřebujete.

Přemýšlejte, jak využít každý kousek prostoru

Vás to možná nenapadne, ale interiéroví designéři už vědí, jak by měla být uspořádaná malá kuchyňská linka a jak se vypořádat se zařízením malé kuchyně v paneláku. Podívejte se na pár jejich triků:

Větší dřez, nebo raději myčka? Chcete-li myčku, vystačíte si s menším dřezem, a naopak. Pokud vyberete dřez s větší odkapávací plochou, můžete ji využívat i jako náhradu kuchyňské linky při přípravě pokrmů.

Bojíte se rohů? I rohový prostor se dá využít. Kuchyně do L jsou velmi pěkné a dnes se zcela běžně vyrábí rohové linky i různé poličky a skříňky určené přímo do rohu.

Umíte využít i dvířka skříněk? Na dvířka skříněk a poliček lze dát závěsnou polici nebo nějaký držák či háček, do kterého postavíte prkénka.

Znáte sklopné desky? Připevněte na zeď sklopnou pracovní desku, kterou využijete, když bude potřeba.

Odborníci znají spoustu takových tipů, které vám pomohou vybavit si ideální kuchyň bez ohledu na prostorová omezení. Jestli si tedy sami netroufnete, požádejte o pomoc třeba brněnskou firmu Gabon. Nebo se nejdříve podívejte na kuchyně Gabon a zkuste najít inspiraci sami ve fotkách realizovaných kuchyní.