Pakliže patříte k domácím kutilům, kteří si spoustu i náročnějších úkonů udělají sami, pak vás možná bude zajímat, co vše je zapotřebí v okamžiku, kdy se hodláte pustit do svařování různých kovových trubek a dalších materiálů.
Svářečka
Základem je samozřejmě svářecí přístroj. V případě svářečky dnes máte ve specializovaných obchodech na výběr z mnoha produktů. Pro laiky a občasné uživatele jsou asi nejpraktičtější moderní invertorové svářečky, jejichž pořizovací cena začíná už někde na cenách kolem 4 tisíc korun. A to je investice, kterou zručný domácí kutil jistě rád podstoupí. Ke svářečce je dobré si rovnou pořídit wolframové elektrody, jež se používají hlavně při svařování pomocí tradiční metody tavení elektrickým obloukem a vyjiskřování. Svět svářeček je však v tomto ohledu mnohem pestřejší. Jestliže si nevíte rady, jaké materiály a pomůcky konkrétně zvolit, v dobrém eshopu či kamenné obchodě vám jistě rádi poradí.
Ochranné pomůcky
Při svařování je hodně důležité dbát na vlastní bezpečnost. Nezbytnou pomůckou je svařovací kukla. V současnosti jsou velmi žádané zejména samostmívací svařovací kukly, u nichž dochází k automatické regulaci průzoru dle aktuálních světelných podmínek. Kukla se během pár mikrosekund ztmaví, jakmile začnete svařovat a vzniká ostré světlo. Díky tomu nedochází k poškození zraku, především se zamezí zánětu očních spojivek, což je jeden z nejčastějších zdravotních úrazů v důsledku svařování s nedostatečnou ochranou. V nejhorším případě může dokonce dojít k částečné či úplné ztrátě zraku, na to vždy myslete, než se pustíte do práce.
Kromě svařovací kukly používejte také kvalitní rukavice. V neposlední řadě se doporučuje nosit dlouhé pracovní oblečení, aby nemohlo dojít k popálení pokožky v oblasti rukou a nohou. Oblečení musí být odolné vůči jiskrám, aby nemohlo dojít k jeho vznícení.