Vyměňte svůj starý kotel za nový. Ulevíte své peněžence i životnímu prostředí

Zvažujete výměnu stávajícího kotle za nějaký modernější? Jednoznačně doporučujeme plynový, ať již kondenzační, či konvenční. Jaký je mezi nimi rozdíl?

„Čím a jak budeme topit?“ Tuto otázku si pokládají snad všichni stavebníci, a to většinou již před zahájením samotné stavby. Stejně jako ti, kteří podstupují rekonstrukci stávajícího bydlení a třeba v rámci programu Nová zelená úsporám Ministerstva životního prostředí, jež na pořízení nového kotle štědře přispívá, se rozhodli modernizovat své vytápění. Jaké vůbec existují možnosti?

Topení elektřinou – jen pro opravu bohaté

Topit v současné době prakticky můžete čtyřmi způsoby, a to uhlím, dřevem, plynem a elektřinou. Poslední možnost hned na začátku škrtáme. Ceny za energie stoupají raketově vzhůru a nic nenasvědčuje tomu, že by se to v nejbližších letech mělo změnit. Je-li tedy v hledáčku vašeho zájmu úspora, s touto variantou raději nepočítejte.

Topení dřevem – máte na něj čas?

Dřevo krásně voní a v kamnech či krbu příjemně praská. Je zkrátka pastvou pro oči i uši. A k tomu je i relativně levné. Pro občasné navození atmosféry proč ne. Hlavní zdroj vytápění dřevem si ale pečlivě rozmyslete. Budete mít dostatek času a energie pravidelně štípat polínka, třísky, zatápět a vynášet popel? Vezměte si takové mrazivé nedělní ráno. Vyskočíte z rozehřáté postele a první věcí, již budete muset učinit, je vydat se do dřevníku a rozdělat. Nebude-li navíc vaše dřevo dostatečně vysušené, je možné, že se vám to ani nepodaří.

Topení plynem – elegantní a osvědčené

Plyn chtě nechtě zatím vyhrává na plné čáře. Klasické plynové topení rodinu v rodinném domku vyjde za zhruba 35 tisíc korun. Ještě levnější (zhruba o 15 tisíc korun) pak je topení plynovým kotlem. Prostor tedy vytopí (ale i ohřeje užitkovou vodu) maximálně úsporně. Na výběr máte plynové kotle kondenzační, nebo konvenční. Na základě jakých faktorů zvolit správný model?

Zaměřte se na výkon, spotřebu i účinnost

V hledáčku vašeho zájmy by měly být především tyto parametry: výkon, spotřeba, účinnost a množství škodlivin, jež vypouští do ovzduší. V rámci svého pohodlí je na místě seznámit se i s obsluhou kotle a ujistit se, že nebude nad vaše síly.

Kondenzační plynové kotle

V současné době zřejmě nejlepší řešení. Kondenzační kotle jsou ekologické i ekonomické. Užitkovou vodu u nich totiž ohřívají spaliny, které u klasických kotlů dům nevyužije, opouštějí komínem. Výsledkem je pak velmi vysoká účinnost těchto kotlů.

Konvenční plynové kotle

Na trhu jsou stále k dostání i konvenční kotle, byť se jedná o zastaralejší systém, který pracuje s tzv. výhřevností (u kondenzačních kotlů se jedná o spalné teplo). Nižší je i celková účinnost konvenčních plynových kotlů, jež se pohybuje mezi 80 a 95 %.

Kotel Junkers

Jedničkou na trhu jsou bezesporu kotle Junkers. A náš typ? Mezi zákazníky jednoznačně vede sestava plynového kotle s nepřímo ohřívaným zásobníkem. V podstatě se jedná o velmi chytrý kotel, jenž umožňuje nastavení času ohřevu vody. Teplou vodu tak můžete mít v jeden okamžik k dispozici i na několika místech. Praktické, že?