Výhody ne/plátců DPH. Jak ušetříte za daně?

Teprve začínáte podnikat a zajímá vás DPH nebo už nějakou dobu podnikáte a přemýšlíte, jak jako plátce ušetřit 21 % z ceny svého zboží nebo služeb? Přečtěte si, co pro vás bude nejvýhodnější a jak se z plátce stát znovu neplátcem daně z přidané hodnoty.

 

Kdy máte povinnost platit daň z přidané hodnoty?

Plátcem DPH se jako živnostník nebo firma můžete stát buď dobrovolně nebo povinně. Povinnost platit DPH máte v případě, že váš obrat za posledních po sobě jdoucích 12 měsících přesáhl 1 milion korun. Pokud právě začínáte s podnikáním, pak se k placení daně můžete přihlásit z vlastní vůle, a to samé platí i v případě, že už podnikáte, ale váš obrat 1 milionu korun nedosáhl.

 

Ne/výhody plátců DPH

Zaměřme se teď na situaci, že máte možnost si vybrat. V některých případech je lepší, pokud daň platíte. Zejména tehdy, když vaši zákazníci a obchodní partneři rovněž platí daně. V případě, že vaši dodavatelé patří mezi plátce, můžete si odečíst daň z nákladů. Určitou zátěží je pak pouze více povinností z hlediska EET. Plátci odesílají navíc ještě některé další údaje.

 

Jako neplátce můžete jít s cenou níž

Pokud se většina vašich zákazníků řadí mezi neplátce DPH, pak pro vás bude výhodnější DPH také neplatit. Je to z toho důvodu, že tak můžete snížit cenu o 21 %, díky čemuž se stanete konkurenceschopnější. Cena navýšená o DPH by mohla některé zákazníky odradit.

 

Obchodujte se dvěma společnostmi

Zcela obvyklé je také to, že někteří vaši zákazníci a dodavatelé patří mezi plátce DPH a jiní ne. Pokud jste přesáhli hranici milionového obratu za předchozích 12 měsíců a chtěli byste situaci řešit tak, abyste co nejvíc ušetřili, pak si můžete založit ještě jednu společnost. Obchodování s více firmami je naprosto legální a můžete díky tomu ušetřit peníze nebo oslovit nové zákazníky.

 

Využijte výhody už za jeden den

Založit s. r. o. můžete s minimálním vkladem 1 Kč nebo si rovnou kupte firmu na prodej. Tyto společnosti jsou již zapsané v obchodním rejstříku, ale nemají žádné pohledávky ani závazky. Jejich hlavní výhoda spočívá v rychlosti, s jakou můžete začít podnikat. Jednatelem se stanete už za 24 hodin. Následně můžete v jedné firmě figurovat jako plátce DPH a v druhé jako neplátce.