Domů » BYDLENÍ » ZAHRADA » Jak vybrat zahradní altán

Jak vybrat zahradní altán

Zahrada není jen obyčejné místo s posezením. Na zahradě chceme trávit svůj volný čas mnohem více, než dřív. Můžeme se zde setkávat se s přáteli a odpočívat. K relaxaci a odpočinku nám poslouží zahradní lavice, pergoly a altány. Zahradní stavby nás ochrání před deštěm a sluncem mnohem lépe jako zahradní slunečník. Pod zahradní altán přesunete zahradní nábytek a můžete použít tento prostor k řádnému odpočinku. Nevybírejte však jen pouze podle velikosti, barvy nebo tvaru.

Zahradní altán – sezónní nebo stálá instalace

Půdorys má altán tvaru čtverce nebo obdélníkuje, může být ale i šesti nebo osmihranný, někdy i kruhový. Výběr materiálu i cena se odvíjí od toho, zda se chcete chránit čistě před sluníčkem nebo lehkým deštíkem, nebo i před pořádnou průtrží mračen. Důležitá je velikost a doba využívání altánu v průběhu roku. Pečlivě rozvažte, zda chcete celoroční, nebo sezónní altán. Zatímco zahradní stan je záležitostí pouze sezónní a určitě jej koncem léta a přicházejícím silným větrem musíte složit (méně kvalitní výrobky je třeba složit před každou bouřkou), altán s vhodnou konstrukcí může stát venku klidně celoročně. On je tu i trochu problém s názvoslovím. Někdo považuje zahradní párty stan za úplně stejnou věc jako zahradní skládací altán. A ono to tak opravdu může být. Zahadním altánem se ale také někdy označují trvalé  stavby třeba i s dřevěnou konstrukcí. Ty se ale častěji označují jako pergoly. Záleží tedy zejména na kvalitě a stabilitě konstrukce. Pokud chcete využívat altán také za nepříznivého počasí, konstrukce musí být tak jako tak dostatečně silná, aby odolala bouřce či krupobití.

Jak vybrat zahradní altán

Správná velikost, konstrukce a materiál

Záleží na velikosti zahrady i na počtu lidí, kteří by se pod altán měli vejít. Nejoblíbenější variantou je velikost 3 x 3 metry, vhodná pro menší rodinu. Verze 3 x 6 metrů je pro 8 až 16 lidí. Velikosti i tvary jsou velice variabilní, stejně tak i barevná škála. Zahradní stany většinou nejsou konstruovány tak, aby odolaly velkým poryvům větru. Proti altánům mají ale jiné výhody. Snadněji se postaví a zase složí. Nůžková konstrukce je sestavená za pár chvil. Klasickou konstrukci tvoří několik jednotlivých dílů a na sestavení je oproti nůžkové o něco složitější, ale zato i levnější. Materiál hraje velkou roli. Pro ochranu před slunečními paprsky je výběr snadný. Pokud chcete ochranu proti dešti, vybírejte raději tkaniny s obsahem PVC a případně stan z nepromokavého polyethylenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *