Přeskočit na obsah
Domů » INTERNET-PC » Vybíráte grafickou kartu? Čert aby se v tom vyznal!

Vybíráte grafickou kartu? Čert aby se v tom vyznal!

Fotografie: grafická karta

Takto si nejspíš povzdechne každý, kdo se grafickými kartami nezabývá dnes a denně. Jejich počet je dnes obrovský. Stále roste množství nabízených modelů, rovněž renomovaných firem a značek grafických karet je více. Těmi nejuznávanějšími jsou dnes ASUS, MSI, Gigabyte a Sapphire. Nejde však jen o firmy, které karty vyrábí, ale rovněž o používané typy čipů. Nejčastěji se využívají tradičně čipy AMD a NVIDIA.

Podle čeho se řídit při výběru grafické karty?

Samozřejmě nás zajímá výkon grafické karty a to, k čemu ji budeme využívat. Zbytečně ale sáhneme po tom zdánlivě nejlepším modelu, pokud si neprověříme kompatibilitu karty. Důležitými parametry jsou dnes též podpora technologie ray tracing, konektivita (HDMI, DVI, DispayPort) a též další provozní parametry (především teplota, typ chlazení, spotřeba, hlučnost). Kvalitní srovnání grafických karet nám umí při výběru nejlepší grafické karty právě pro nás skvěle napovědět.

Základní dělení grafických karet

Kancelářské grafické karty

Grafické karty se dělí zejména podle svého použití. Běžné kancelářské grafické karty se hodí pro použití v PC pro běžné kancelářské práce, pro školní využití, ale i pro běžný domácí počítač, na kterém neplánujeme hrát hry. Lze je využít k méně náročným grafickým operacím a jsou cenově ekonomickým řešením.

Grafické karty pro hraní her

Herní grafické karty se navrhují speciálně pro hraní počítačových her. Jedna od druhé se od sebe mnohdy výrazně liší. Obecně ale mají výkonné grafické čipy, nešetří pamětí, musí mít dobré chlazení a mnohdy se chlubí i propracovaným designem, protože i na ten se hráči při výběru herních karet koukají.

Herní grafické karty jsou velice často výkonově přizpůsobeny určitému typu her, které hrajeme, a proto je dobré si nechat i fundovaně poradit výběr volby karty například pro některé specifické a na výkon náročné hry. U těchto karet počítejte s vyšší cenou.

Existují ale i grafické karty, které umí nabídnout skvělý poměr cena/výkon. Takovou je NVIDIA geforce 1660 Ti. Tato v roce 2020 představená grafická karta hravě vítězí ve všech testech grafických karet s cenou pod 8000 Kč. A právě test grafických karet je to nejlepší, podle čeho se při výběru rozhodnout.

Profesionální grafické karty

Nakonec nesmíme zapomenout ani na profi karty pro designéry, kteří potřebují výkon pro speciální grafické aplikace, často 3D SW pro návrhy designu i architektury. Přes svůj výkon nejsou ke hraní příliš vhodnými. Zvládnou však třeba najednou hned více monitorů s vysokým rozlišením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *