Vše, co jste chtěli vědět o funkci tachometru

Pro mnohé z nás je tachometr jen přístrojem, který nám ukazuje, jakou rychlostí v autě jedeme. Ve skutečnosti bývá často spojen s digitálním počítadlem již ujetých kilometrů. Zároveň také slouží k měření otáček. Víte, k čemu tachometr ještě slouží?

Jak tachometr funguje

Tachometr vznikl již před delší dobou, konkrétně v roce 1888. Chorvatský profesor Belušić si jej nechal patentovat a nazval jej velocimetr. Tachometr funguje tak, že měří nebo počítá otáčky za jednotku času. Otáčení kol se přenáší ohebným hřídelem do vlastního tachometru. V současné době však existují moderní tachometry, které počítají elektrické pulzy.

Na co si dát pozor

V některých případech se může stát, že tachometr přestane fungovat nebo se jakoby zastaví. V takovém případě je nutné vyhledat servis a nechat si opravit tachometr tak, abyste jej mohli dále používat. Dalšími problémy může být také to, že tachometr ukazuje nereálné a špatné údaje o ujetých kilometrech nebo také mohou přestat svítit kontrolky. V takovém případě je potřeba v servisu nechat tachometr přeprogramovat.

Při poruchách tachometru

Další chybou může být také vypadávání pixelů na displeji tachometru nebo padající ručičky, které neukazují to, co mají. Profesionální servis vám tachometr opraví a navíc nabídne i opravu řídící jednotky, případně zabezpečení auto novým autoklíčem s imobilizérem.

Maximální dosažená hodnota

Některé auta mají dokonce tu vlastnost, že tachometr může dosáhnout maximální hodnoty, a poté již nefunguje. V takovém případě je potřeba tachometr znovu naprogramovat a nastavit počítání dalšího cyklu znovu od nuly. V některých případech je potřeba nastavit tachometr po opravě řídící jednotky nebo výměně přístrojové desky.

Pozor na přétáčení

Při koupi nového nebo ojetého auta má spousta lidí strach, že koupí auto s přetočeným tachometrem, tedy s nereálně ujetými kilometry. Tyto kilometry totiž mohou udávat, jak je auto opotřebené, případně jak je auto opravdu staré. Velkou výhodou koupě nového a moderního auta je nemožnost tento digitální tachometr přetočit.

Nejpřesnější tachometry

V některých příručkách o autech je dokonce udáváno, že tachometr ukazuje zhruba o 3 až 5 kilometrů méně, ovšem na to se rozhodně nedá spoléhat. Co se týče nejpřesnějšího tachometru, tak tento test vyhrálo vozidlo Audi A6 50 TDI quattro.