Víte, jaké druhy vín vůbec existují?

Pravděpodobně následující situaci znáte. Chcete si večer vychutnat sklenku vína u romantického filmu, přijdete do obchodu, ovšem nemáte ani tušení o tom, jak jednotlivé druhy vín chutnají. Pokud jste si doposud mysleli, že se víno rozděluje pouze na červené a bílé, potom jste na omylu, protože druhů je o mnoho více. V následujících řádcích se na základní rozdělení podívejte podrobněji.

Vinaři se neustále snaží vymýšlet další a další varianty či odrůdy. Zákazníci jsou však zmatení, často ani nevědí, že víno může být také růžové, oranžové, ba dokonce zelené. Jak poznat, která vína vám zachutnají?

Základní druhy vína

Snad každý ví, že existuje bílé víno, přičemž do dané kategorie se řadí třeba Rulandské šedé, Chardonnay a Ryzlink rýnský. Pokud bychom se zaměřili na červené víno, které se vyrábí z modrých hroznů, tak určitě vás napadnou odrůdy jako Rulandské modré, Modrý Portugal, Merlot či Frankovka.

Velice oblíbené mezi ženskou populací je růžové víno vyznačující se svou lehkostí a ovocnou svěžestí. Doporučuje se především k lehkým jídlům. Už méně známá jsou oranžová vína, ostatně není se čemu divit, když se jedná o teprve novodobý fenomén. Další skupinou jsou zelená vína. Daným názvem se označují specifické druhy portugalských vín.

Pro šumivé víno je zase typické určité perlení. Vyrábí se ze stejných surovin jako klasická vína, ale s tím rozdílem, že projde určitým procesem, který zajistí bublinky. Často bývá zaměňováno za šampaňské, přitom jak šumivé víno, tak i šampaňské má svůj specifický výrobní postup.

Kde koupit vína?

První možností je, že zajdete do kamenného obchodu ve vašem městě. Jestliže jste žádnou dobrou vinárnu nenašli, nevadí, sekty a vína se dají objednat také přes internet, například skrze stránku vinoadestilaty.cz. Zde najdete i celou řadu praktických informací.