Venkovní žaluzie: Výhody nevýhody a na co si dát pozor při výběru

Vybíráte stínící techniku pro svůj domov? Pravděpodobně jste zjistili, že možností je víc, než jste očekávali. V našem článku vám proto představíme výhody a nevýhody čím dál tím populárnějšího řešení, kterým jsou venkovní žaluzie.

 

Výhody venkovních žaluzií

U nás je stále zvykem pořizovat stínění spíše přímo do interiéru bytu či domu. Mnohdy se přitom nejedná o ideální řešení z funkčního ani z estetického hlediska. Interiérové žaluzie mohou narušovat design prostoru a prakticky vůbec se nepodílejí na termoizolaci bytu či domu. A především v tom tkví výhoda venkovních žaluzií.

Ušetřete za vytápění či klimatizaci

Venkovní žaluzie jsou svojí konstrukcí mnohem robustnější, jednotlivé lamely i vodící lišty jsou z odolnějších materiálů, nejčastěji z hliníku. Díky tomu poskytují větší odolnost proti slunečnímu záření, a to nejen co se týká světla, ale také tepla. Výrazně se tak podílejí na zachování chladu, či naopak tepla v bytě.

Konečně se dobře vyspíte

Lamely mají také mnohem větší plochu a jsou pevnější, takže ve svislé poloze poskytují úplnou tmu a zároveň větší bezpečí, protože znemožňují snadný přístup k oknu zvnějšku. Vzhledem k robustnějšímu zpracování a zabudování vlisované gumy se také výrazně zvýší odolnost proti venkovnímu hluku. Pokud tedy bydlíte ve frekventované oblasti, kde je velký provoz, venkovní žaluzie vám uleví a zajistí mnohem klidnější pobyt a především spánek.

Pohodlí

U venkovní stínící techniky si také obvykle můžete vybrat mezi manuálním a elektrickým ovládáním. Pro nastavení míry propustnosti světla tak nemusíte nikam chodit, ale stačí zmáčknout tlačítko na dálkovém ovládání.

Nevýhody

Co se týká funkčnosti, vedou venkovní rolety nad těmi vnitřními s přehledem. Jejich výhoda v bytelnějším zpracování se ale také může ukázat jako nevýhoda. Jedná se o poměrně výrazný prvek, a proto se nehodí ke každému objektu. Například prodejce Isotra ale nabízí lamely v nejrůznějších dekorech, a to i v imitaci dřeva, takže pokud se vám nelíbí chladná šedá vhodná především do modernějších staveb, nezoufejte a podívejte se i na jiné varianty.

U venkovních žaluzií je také opravdu důležité dbát na správné zacházení, pravidelnou údržbu a výběr ověřeného dodavatele. Oprava jejich poruchy vás totiž vyjde na vyšší částku než u klasických žaluzií, které mnohdy zvládnete spravit i sami.

Žaluzie nebo rolety?

Možná tápete, jaký je vlastně rozdíl mezi žaluziemi a roletami. Ten hlavní spočívá v tom, že žaluzie lze nejen zcela vytahovat a zatahovat ale také nastavovat vertikálně, takže máte možnost citlivě regulovat množství přirozeného světla v interiéru. U rolet tato možnost není – můžete je buď zcela zatáhnout nebo úplně vytáhnout, případně nechat povytažené. Mírné regulace světla pro dotvoření atmosféry ale nedosáhnete.