Top 5 zásad, jak vybrat správnou sedací soupravu

Sedací souprava je v moderním bytě centrem dění. Není to kuchyně, ani jídelní stůl, jak tomu bývalo dříve. Už se ani nedá říct, že by se rodinný život odehrával v obývacím pokoji jako takovém. Spíše se skutečně soustředil na jediný kus nábytku – na sedací soupravu. Jak tedy vybrat sedačku, aby co nejlépe sloužila svému účelu? Připravili jsme si top 5 zásad, které vám s výběrem vhodné sedací soupravy pomohou.

Sedací souprava musí vyhovovat celé rodině

Pokud žijete ve vícečlenné rodině, musíte při výběru sedací soupravy myslet skutečně na každého. A nebudete to proto snadné. Máte doma malé dítě? Přemýšlejte nad snadností údržby zvoleného materiálu. Méně pohyblivou babičku? Do každé sedačky si skutečně sednout nebude umět, a už vůbec se z každé sama nezvedne. Dva kluky puberťáky? No růžová barva potahu je rozhodně neohromí.

Na velikosti záleží

Málokoho nelákají obří sedací soupravy téměř o velikosti obývacího pokoje. Ve spojeném prostoru kuchyně, jídelny a obýváku dokázaly tyto obří sedačky do U nebo do L vytvořit pomyslné pokojíky. Problém však je, že ne každému z nás se tato monstra do obýváku vejdou. Nezapomeňte na dostatečný manipulační prostor kolem sedačky. Velikost sedací soupravy nesmí bránit v přístupu kamkoliv, rozhodně ne k oknu nebo ke dveřím. Prostě vždy myslete na to, že nebudujete ani zeď, ani překážkovou dráhu. Ale oázu pro odpočinek. A klaustrofobicky přeplněný obývací pokoj tou správnou cestou za odpočinkem rozhodně není.

Jaký typ a tvar sedací soupravy zvolit?

Sedací souprava do U, sedačka do L, rohová sedací souprava, pohovka, lenoška, gauč, cheslong (neboli sofa) – to jsou jen základní možnosti, které při výběru sedačky máte. Stále je možné narazit i na kombinace 3+2, 3+2+1. Dnes už ale spíše pouze sporadicky. Sedací soupravu dnes doplňují spíše křesla jako solitéry. Právě ony vyřeší pohodlnější sezení pro ty, kdo mají jiné nároky na sezení, než nabízí velký gauč. Jaké uspořádání či typ sedačky zvolíte, nezáleží jenom na tom, kolik lidí bude na ní sedávat. Důležitá je již zmíněná velikost obytných prostor, která je ne vždy připravena na splnění našeho snu.

Materiál není jen o kráse

Určitě se rychle nadchnete pro vámi oblíbenou barvu, či vzor pohovky. Ale pozor! U sedací soupravy záleží na mnoha dalších faktorech výběru kvalitního čalounění. Odolnost proti oděru, praskání, špíně, UV – to jsou jen některé z aspektů, na které se je při výběru sedačky potřebné koukat. Výběr materiálu samozřejmě ovlivní i cena, kterou chcete do nákupu sedací soupravy investovat. Kůže bude obvykle nejdražší, sedačky z ekokůže jsou levnější, ale i méně trvanlivé. Hodně kouzlit se dá při výběru čalounického textil. Výběr potahu nezapomeňte přizpůsobit také potřebám vašich domácích mazlíčků.

Aby šlo pohovku udržet čistou

Od materiálu se odvíjí schopnost sedací soupravy odolávat ušpinění. Obvykle se jako špíně odolné ukazují být tmavší odstíny kůže i ekokůže. Hodně ukryjí pestře vzorované textilní potahy. Vhodné je pohovku hned po zakoupení naimpregnovat ochranným prostředkem a nástřik pravidelně obnovovat.

Dokonalou sedací soupravu vám pomůže najít vyhledávač nábytku

Už jste viděli mnoho sedacích souprav a žádná není tou pravou? Nebo se nedokážete rozhodnout mezi několika z nich? Ideálním řešením je tu pravou najít prostřednictvím vhodného vyhledávače nábytku, jakým je FerniNa jednom místě zde najdete přes 200 000 různých kusů nábytku. Obrovský sortiment sedaček vás ohromí. Tak si zkuste vybrat tu pravou pro vás.