Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Stavba domu svépomocí nemusí být špatnou volbou

Stavba domu svépomocí nemusí být špatnou volbou

stavba domu svépomocí

Koupit v dnešní době bydlení obvykle znamená zadlužit se do desátého kolene, což každý úplně nechce. Nicméně se stále jedná o lepší řešení než být celý život v nájmu. Otázkou tak je, zdali si koupit byt, či jít přímo do rodinného domu. Obě řešení mají své klady i zápory.

Vlastní byt

Byty jsou z principu levnější než rodinné domky. Hodně zde záleží na tom, kde je byt situován. Například v centrech velkých měst si bez pár milionů nekoupíte ani malou garsonku, zatímco v menší obci můžete mít za mnohem přijatelnější peníze daleko luxusnější třípokojový byt.

I když budete mít byt v osobním vlastnictví, z velké části vás nemine ani starost o celý dům. Pokud vám totiž spadne na hlavu, samotný byt vám pak bude k ničemu. K tomuto účelu všichni majitelé přispívají do takzvaného fondu oprav. Udržovat velký dům v dobré kondici není rozhodně nic jednoduchého a hlavně levného. Kolikrát tak fond oprav může vyjít na takřka stejné peníze jako nájemné.

Vlastní rodinný domek

Druhou alternativou je rodinný domek. Většinou s takovým obydlím získáte jako bonus i zahradu, což je samozřejmě velké plus, a to nejen pro děti. Nepříjemné je, že rodinné stavby jsou v současné době opravdu hodně drahé a jen málokdo na ně má. Existuje však i levnější řešení – stavba svépomocí.

Jednoduše řečeno, domeček si postavíte sami. Možná že se vám zdá takový nápad přitažený za vlasy, ale takto si už vystavělo své bydlení docela dost Čechů. Mnoho z nich předtím ani nevědělo, jak vypadá zednická lžíce.

Alfou a omegou je připravit si realistický rozpočet. Nečekejte, že stavebniny jsou levné. Pálené cihlycement nebo i klasické plechové střechy stojí nemalé peníze. Cena materiálu se však s dobou mění, takže je někdy výhodné nakupovat předem.

Nejde o žádnou procházku růžovým sadem a hodně se během realizace zapotíte, nicméně tak můžete ušetřit nemalé finanční prostředky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *