Přeskočit na obsah
Domů » FINANCE » Půjčka pro dlužníky má svá pravidla a omezení

Půjčka pro dlužníky má svá pravidla a omezení

Jestliže jste se dostali do finanční tísně a v jejím důsledku spadli do tzv. registrů, případně máte na krku exekuce, není možností k získání peněz mnoho. Půjčky pro dlužníky jsou totiž pro poskytovatele značně rizikové – přesto se na trhu pohybuje řada subjektů, které s tím problém nemají. Neznamená to ale, že dají peníze všem.

Jak je dlužník vnímán poskytovateli úvěrů

Asi každý, kdo se v takové situaci nachází, už ví, že to není zrovna dobré. Kupříkladu banky se s takovými lidmi obvykle ani nebaví a všechny žádosti automaticky zamítají. Do hry tedy vstupují vybrané nebankovní společnosti, které dokáží zápis v registru tolerovat, byť za cenu vyšších úroků. A nakonec jsou tu soukromí poskytovatelé půjček pro dlužníky, jimž nemusí vadit ani exekuce – budou však vyžadovat zajištění nemovitostí či jiným majetkem.

Půjčka pro dlužníky má více podob

V případě, že není vaše situace natolik vážná, můžete relativně snadno získat klasický úvěr na splátky, který budete splácet v dohodnutých intervalech (typicky jednou měsíčně). V opačném případě, tedy kdy vám odmítají pomoci i „nebankovky“, nabízí soukromníci půjčky pro dlužníky na směnku v hotovosti. Pokud nemusíte, raději se jim vyhněte, jsou totiž hodně na hraně zákona a jejich poskytovatelé si účtují extrémní úroky.

Jak uspět s žádostí o půjčku pro dlužníka

Velmi záleží, jaký typ dlužníka jste a o jak starou záležitost se jedná. Třeba pokud jste v minulosti zapomněli uhradit složenku za energie a vznikl vám tak několikatisícový dluh, který jste později vyrovnali, nemusí vám dnes působit potíže. Důležité však je, abyste:

  • měli všechny dluhy vyrovnané, případně je řádně spláceli
  • pracovali nebo podnikali, a to nejméně 1 rok v kuse u jedné firmy
  • měli smlouvu na dobu neurčitou, případně prodlouženou na další rok
  • tvořili finanční rezervu (dobré je, pokud vám zůstává min. 20 %)
  • neutráceli za zbytečnosti (třeba za sázení a hazard obecně)